| Zizititi1234 a întrebat:

Salutare TPU! Am mare nevoie de ajutorul vostru! Vedeți voi,eu am părinți stricți,foarte stricți! Ma acuza de o grămadă de lucruri deși eu sunt o persoana care nu are intenții rele( nu fumez,nu beau,nu ma droghez,nu merg pe la cluburi,etc.). Ma acuza ca fumez( ma miroase ij gura și hainele sa vadă dacă nu cumva îmi miroase a țigări), ma acuza ca ascund și mint, și mai ales ca mi as fi pierdut deja virginitatea. Sunt clasa a 8a si învăț bine si vreau sa dau la cek mai bun liceu și pur și simplu stresul asta familial ma doboară psihic! detest sa am părinții stricți al naibi de tare! Nu i am descris atât de mult aici dar sunt mult mai rău în realitate. Doare ca și adolescenta sa îmi aud prietenii cum îmi povestesc ca ies în oraș,petrec revelioane împreună, se distrează, au părinții mai chill și ai mei nu ma lasă nimic sa fac și ma țin după eu ca și pe un câine. Ce m-a durut cel mai tare când băiatul de care îmi place de 5 ani și am ținut asta secret m-a chemat de revelion la el la cabana. Eram cea mai fericita deoarece credeam ca alocația sa ii spun ce simt despre el și cu bine sau cu rău să am și un răspuns pana când aflu de la părinții mei ca nu ma lasa( din x motive aici fiind o grămadă mai personale asa). Am fost deadreptul distrusa sa aflu asta și am început sa ii urăsc. In loc sa fiu de revelion cu băiatul pe care îl plac am fost obligata sa stau cu copii mici ai unghiilor mei cât timp ei stăteau la masa de revelion și mâncau și nici măcar nu am mai simțit farmecul anului nou. Motivul exact pentru care scriu este ca mama mea într-una vrea sa îmi ia telefonul fără un motiv anume, doar cu replica" asa vreau eu". Nici noapte nu vrea sa mi l dea sq îmi pot pune și eu alarma l-a sunat ca cică stau pe el și ma culc târziu deși nu stau pe telefon și vrea sa mi-l ia 6 luni ceea ce eu nu sunt de-acord! Am nevoie de telefon sa îl folosesc și eu mai ales ca nici la școală nu vrea sa ma lase cu el și eu nu sunt de-acord. Va rog din tot sufletul sa ma ajutați și sa îmi dați un sfat cum o pot convinge sa nu mi l ia sa sa fiu și eu libera fără sa mai fiu strânsă în toată aceasta mizerie de viata! Credeți-mă cu lacrimi în ochi scriu mesajul asta deoarece nu mai suport sa nu pot face absolut NIMIC! Simt ca pur și simplu o sa cedez psihic și nu am cui sa ma descarc! PROMIT CA DAU FUNDA CU I MA AJUTA SA REZOLV PROBLEMA ASTA!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Degeaba nu s-ar comporta asa cu tine. Se pare ca ai scris aici doar ce trebuie sa auzim, ca sa iti dam dreptate.

| Zizititi1234 explică (pentru darrio2007):

Mulțumesc ca ma înțelegeți câtuși de puțin!

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, parintii tai par ca intra la categoria de control freaks, cand grija si dragostea se tranforma in ceva toxic care iti face rau, indeosebi pe plan psihologic.E cam dificil de spus, dar gandeste-te daca nu cumva ei au avut parte de acelasi tratament din partea bunicilor tai.Asta ar explica destul de multe.Sau poate ca sunt ingroziti de tot ce se prezinta la stiri si in loc sa se apropie de tine pe cale amiabila, ei doar te indeparteaza prin modul in care te controleaza, taindu-ti drastic din increderea in ei.

E foarte trist cand se intampla asta.Intr-o familie functionala, parintii sunt primii la care copilul apeleaza.Iar nevoia de socializare este obligatorie, nu incape discutie despre asta.La maturitate te va afecta negativ daca esti privata de ea acum, in adolescenta.Am si eu o prietena care a fost tinuta din scurt si ce sa vezi, cand a scapat de parinti, plecand la facultate, locuind la camin, si-a facut de cap cat se recupereze pe toti anii de tinut sub control.Nici aceasta extrema nu este buna si sper totusi sa nu ajungi intr-un scenariu asemanator. Apoi, vorba " asa vreau eu" se stie ca declanseaza numai frustrari si ura, deci e de asteptat sa te simti asa. Daca ti-ar fi explicat frumos, poate vedeai lucrurile din alta perspectiva.

La doar 13-14 ani nici mie nu mi se pare ok sa mergi la o cabana cu niste colegi, se pot intampla multe.In schimb, la liceu, pe la 16 ani, e mai acceptabil, esti putin mai matura si e altceva.Aici chiar nu pot sa mint, tin cu parintii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-_-

părinți tăi exagerează grav și mai ales cum se comportă cu tine nu-i deloc normal și sănătos Comportamentul lor față de tine și cum te tratează nu știu dacă sfatul meu se încadrează în așteptările tale și este în de ajuns de bun într-un cât să-ți rezolvi problema și comportamentul părinților tăi și felul în care te tratează ei față de tine. Faptul ca mama ta îți ia telefonul din mână nu cred ca este ceva atâta de rău poate se îngrijorează pentru tine sunt foarte multe cazuri pe care eu le urmărească și le vad zi de zi chiar și nopțile cu târziu stau și ma uit la știri și vad foarte multe cazuri grave rău de tot cum copii sunt răpiți bătuți... Mai multe nu-ți mai spun câte și câte se întâmplă ma gândesc eu ca mama ta nu vrea sa pățești ceva rău și se mai uită din când în când în teleofnul tău sa vadă dacă tu ești bine și totul este în regulă. Cât despre cabana aceia și prieteni tăi nu-mi pot da cu părerea că-ți nu-ți cunosc mediul de prieteni și nu știu ce s-ar fi putut întâmpina sau întâmplă dacă ai fi mers în seară de revelion acolo deci părinți tăi nu-ți vor răul în nici caz 100%%a100 într-adevăr cu Adevărat față de tine se comportă urât și greșit dar răul nu-ți vor le este teama sa nu pățești ceva căci sunt foarte multe cazuri care copii cad pe mâinile "oamenilor" greșiți și bolnavi mintali criminali violatori... Demonstrezăle părinților tăi ca ei pot avea încredere în tine cu într-adevăr cu Adevărat și că nu le vrei greși cu nimic vorbește cu părinți tăi și spune le Adevărul pe care l-ai spus și aicia și cred eu ca te vor înțelege și ca nu-ți vor mai greși și comporta în felul ăsta cu tine.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un raspuns bun! Doar ca trebuie sa negocieze partea cu telefonul.Nu te ajuta cu nimic sa stai pe el, scopul lui e de necesitate, o fi si joculete, dar mama face dreptate HAHA De cate ori nu mi am parat fratii? MUHAHA Si acum imi multumesc. Calea e de mijloc!

| Zizititi1234 explică (pentru anonim_4396):

Legat de cabana sunt copii de treabă, trebuia sa fim doar 7 fete și 4 baietii dacă as fi mers și eu și scopul era sa ma duc pentru acel băiat mai mult.

| Konstantinos99 a răspuns:

Din categoria un altfel de raspuns.
Eu incep sa iti zic ca este inregula ce fac parintii tai si asta pentru ca si eu am avut la fel...Nu am inteles multe lucruri si desi eram baiat firea mea m-a ajutat sa nu imi pese asa mult de aspectul asta si apoi inceptul cu incetul am inteles ca chiar sunt un norocaos.Pana aici esti nedumerita,dar da e pe bune ce scriu. Sfat pentru tine,la mine a functionat ( sa ai in minte expresia "fac ce vreau lasa ca gasesc eu ceva mai interesant nu imi pasa").Nu e bine sa nu iti pese de persoane dar e bine sa nu iti pese de responsabilitatea pe care si o iau parintii tai si asta pentru ei stiu ceva ce nu nu sti. Sunt stricti din nenumarate motive:asa au fost crescuti,asa au auzit, asa considera, personalitatea lor ii face mai stresanti fata de tine etc., dar in principal sunt stricti pentru te protejeaza, de ce anume? pai hai sa iti spun de baieti needucati care daca iti fac rau, nu te mai repara nimeni. Si un baiat fie ca il iubesti sau nu el este construit altfel decat fetele.Nu te astepta, ca lumea e cum crezi poate e dar ai vazut doar 5% din ce poate.
Vreau sa zic ca educatia e buna ca te tine din scurt, adica de la varsta asta vrei prieten? inteleg ca simti ceva, e inregula il placi te place, vorbiti cat puteti cum puteti si la 18 ani nunta si totul e ok, dar sa mergi cu el la cabana are in plan nu doar masa are si alte elemente... Tu vezi doar o parte. Daca un baiat te vrea cu adevarat o sa stea pentru tine ani dea randul si nu se va uita la alte fete, adica parintii tai nu sunt un impediment ci chiar te ajuta sa il testezi, daca el va renunta sau va lupta pentru tine.De ce dai importanta ca iti ia telefonul iaca ce ti-a facut HAHA te gandesti ce poti sa faci sau ce ti-ar placea (o activitate)sa faci si te apuci de el,telefonul ti la loat acum plangi? Nu esti copil,nu? Daca tot sunt asa stricti de ce nu le spui sa faci ceva pregatire ceva sa iti placea sport un hobby care alte fete te ar invidia sau iti place tie efectiv, baieti sunt o droaie fix asta o fi cel mai special? Fi serioasa!
Si revenind motivul real ca te tin in restrictii este fie ca unul din parinti sau ambii au cunoscut un pericol de care te fereste fie au fost crescuti la fel si la un moment dat si au dat seama cat a contat fata de un copil care nu a avut restrictii si saracul e prapadit pe marginea drumului, nici nu stie ce e cu el. Schimbale atitudinea parintilor daca sunt prea impunatori, spune-le!"ca vrei sa sa aveti o relatie familiara mai aporpiata, intelegi restrictiiile si ca "INCERCI" sa le respecti"!, nu promiti HAHA.Si incerca sa intrebi care e motivul restrictiei. Uite cu telefonul ti o zic eu.De ce ai nevoie de el? Comunicarea adevarata se face fara el, tot ce e pe net ramaene pe net, ca nu mori conectat la net ca in metrix, telefonul e telefon viata e viata, ca ai de invatat ca vrei sa comuni ceva urgen si scurt se intelege dar restul e vrajeala. Uite poti sa ii spui parintilor ca vrei prieteni fizici ca virtuali nu poti in ritmul asta.Acum nu iti trebuie 20 de mi de prieteni,cauti o fata din zona si va imprieteniti fara baieti fara complicati.Din ce zici parintii tai nu stie sa comunice,nu ia invatat nimeni, dar fa tu comunicarea sincera si lamureste relatia vostra.Fa tu schimbarea si incerca sa intelegi motivele restrictiilor acceptale sau negociazale. Nu ai de ce sa zici ca ia parinti rai, ca nu stiu sa comunice, nu ia invatat nimeni, ei te protejeaza ei te iubesc si nu te pune sa muncesti, ca saracii aia copii sau ii abandoneaza la maternitate si ajung pana la 18 ani batuti etc.
Minim rezumativ ti am zis ce am avut, ca scriam aici toata wikipedia happy

| Zizititi1234 explică (pentru Konstantinos99):

Woow,chiar m ai uimit. La faza cu telefonul am nevoie de el pentru faptul ca eu am multe ore suplimentare și trebuie sa țin legătură ci profesorii mi suplimentari la ce ora merg și tot. Eu fac inot de performanta și trebuie sa fiu la curent cu tot ce îmi zice antrenorul. Pe scurt sunt născută in Portugalia tata ii roman( de aia vorbesc română) și mama e Braziliană (născută in Rio de Janeiro) și de aia mie mi-e ambientul greu ca mama e latina, eu la fel, tata balkanic și sunt diferențe in tot la ei si de asta mi e greu sa ii inteleg. Iar faza cu baiatul eu nu stiu daca ma place, dar scopul era sa aflu atunci de aia ziceam, altceva este sa iti placa de un băiat și alta e sa ți la el de 5 ani în tăcere fără sa iti exprimi sentimentele fata de el.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Zizititi1234):

Inseamna ca esti harnica, nice.Pai,ii spui sa nu il ia pentru ca ai nevoie de el si ii arati conversatia.Stiu ca esti intr-o perioada dificila dar trebuie sa te deschizi tu catre ei ca sa aiba incredere si nu doar prefacut,chiar adevarat si sa iti menti atitudinea catre ei ca sa va intelegeti.Vor intelege ca le oferi ce vor,nu vor ordine,ci te vor pe tine in ordine te vor deosebita de celelate fete! La noi in balcani se pune pret pe curatia omului,pe modul in care el este drept in fata lui Dumnezeu,cel putin eu ma bucur ca asa m-au invatat parintii pentru ca fiecare clipa e mai minunata vad lucruri noi simt lucruri noi.Iar tatii de obicei sunt mai duri(si asta pentru ca si ei au primit fete bune,si ei pun pret pe fetele lor,pentru ca te va vedea ca viitoare mireasa si ii vei aduce clipe minunate,
tocmai crescand dupa cum esti tu si cum vrei sa fi, dar ferindu te de pericole pe care le stie,ascultai.Tu ca fata esti sensibila,gratioasa,timida sau indrazneata dar ideea e ca ai ceva in sufeltul tau lin ceva parfumat care poate fi usor furat! Asta e de fapt, exigenta de care ai parte, nu o refuza dar strecuarate printre reguliile lor si adauga si tu, glumeste, asteapta, si iti garantez ca vei intelege de la luna la luna altfel regulile.Eu cred in asteptarea ta de 5 ani si cumva stiu ca iti doresti din tot sufletul dar mai e un lucru ca nu sti daca si cealalta persoana te iubeste cu adevarat,sa stii ca baietii mai ales care nu stiu ce inseamna binele,raul nu le pasa de consecinte,nici nu le vor pasa daca ti se va intampla ceva rau,doar ia acel parfum al tau si pleaca.Tu esti fata, tu trebuie sa il testezi,sa vezi: daca esti prima lui fata, sa vezi ce intentii are, sa vorbesti pe o perioada mai lunga, nu trebuie sa ii spui ca il placi, oricum e posibil sa o face el daca e cazul HAHA, dar timpul si sufletul tau va sti daca dupa ce il cunosti alti 2 ani chiar il vrei cu adevarat! Eu iti spun sa ia grija de inima ta cu probabil o spune si familia ta intr-un alt mod, dar asta e mesajul! Daca il placi de 5 ani si intr-o clipa iti farma sufletul ce faci? Ai pierdut tot! Si vrei sa o iei de la capat? Esti de abia clasa 8 a nu te grabii,uite ce iti propun. Daca ai vazut ca si el te a invitat la cabana de ce nu incerci o conversatie cu el in online initial si va stabiliti o intalnire prieteneasca poate la bazinul de inot,nu cu el singura! undeva unde sunt oameni pe care ii cunosti. Si tot va faceti intalniri la bazin, incepeti sa discutati ce va place, ce vreti, cum te vede, ce crede despre viata, despre o realtie, afli ce tip de om este etc. Banuiesc ca nu e mai mare cu 5 ani fata de tine, cred ca e pe la liceu (sperwinking )Daca iti place de el pas cu pas va apropiati, dar fi desteapta iti dau in sfat: dul cu zaharelul, baiatul e interesat de trupul tau, daca chiar te vrea si pentru suflet si pentru trup o sa stea cel putin 1-2 ani sa discute ca si prieteni, in timpul asta va influentati reciproc si va modelati. Poate la liceu prin clasa a 11 a poate daca totul merge bine sa faci pasul catre o relatie si nici atunci sa nu ii oferi mai mult decat saruturi iar in a 12 la final va casatoriti ai 18 si gata te rogi la Dumnezeu sa aiba grija si de tine si de el.Dar nu ii oferi totul din prima, trupul tau il oferi dupa casatorie orice ar fi! Foarte important.Stiu cum e cu latino,ca doar cant: Canción del mariachi si bamboleo,imi arde sangele in mine stiu cum e dar sa arda inotand sa arda,atragandul nu oferind ce vrea,ce vrea el ii oferi cum zic spaniolii"cand il vezi pe calul lui gata sa sacrifice orice pentru tine", ofera incetul cu incetul, lasate atrasa si dupa casatorie furatawinking.Si na daca nu e sa fie ce mare chestie e bine sa il eviti daca realizezi ca doar vrea sa te fure fara sa iti daruiasca, daca a mai avut treaba cu alte fete, daca nu il vezi concentrat pe tine si daca nu iti ofera accea dorinta.Si eu am placut multe fete dar dupa ce am aflat lucruri care nu prea erau placute despre istoricul lor mai bine fugeam in Africa HAHA. Poate ai sansa sa fie un baiat bun, parerea mea poti sa vorbesti chiar cu tatal tau ca iti place de un baiat si sa incepi sa il intrebi pe el lucruri depre cum gandeste un baiat de ce anume este, nu stiu ai intrebari.Eu nu stiu cum e la tine in familie treaba cu biserica dar Dumenzeu sa te ajute! Nu incerca sa gasesti sfaturi despre baietii sau relatii pe internet, sunt niste absurditati, cand ajungi impreuna cu cineva stai o perioada, vezi daca iti place si te casatoresti, adica promiti lui Dumnezeu ca vei ramane vesnic cu persoana respectiva.Esti pregatita doar sa il cunosti, nu mai mult si asta e indemnul meu sa il cunosti foarte bine, sa vezi daca iti place cum este cu adevarat si apoi peste vreo 2 ani sa incerci sa vezi cum este intr-o relatie! Si nu uita parintii tai sunt aliati ce nu stiu sa vorbeasca, catigale increderea si chiar faza cu baiatul. In 2 ani poti sa ii mai intrebi lucruri sa te ajute sa il testezi si sa vezi daca este potrivit pentru tine, tu semeni cu unul din parinti sau esti in combinatie deci cumva ei pot sa iti dea mai multe detalii spunandule despre baiat atunci cand ii simti pregatiti.Ai grija de tine si de familia ta! Mai bine inteaba de 10 ori decat sa gresesti.