| anonim_4396 a întrebat:

Heey, salut, am un fel de problemă. știți mă doare un lucru ca îmi pierd cea mai buna prietenă suntem împreună deja de 8 ani, noi acum avem cate 15 ani fiecare. Am o impresie că ea pierde deja interesul în mine, nu-mi scrie, nu mă sună, nu cere să ieșim, nu se prea interesează de mine așa cum o făcea mai demult, încet, încet cred că mă uită. Ea foarte mult să schimbat mai ales anul acesta. Atît de mult doare cînd tu atît de mult tii la o persoană, iar ea începe să te respingă intr-un fel oarecare. Dar nu-i pot da drumul, prea mult să lipit de inima mea, prin tot ce-am trecut împreună, prin numeroasele noastre amintiri atît de frumoase împreună. Ea căută alți tipi de prieteni cred, caută grupuri, caută mai ales prietenii cu băieți, mai ales cu ei. Ea ca prietene fata mă are doar pe mine si inca o fata care o trage mereu spre tipurile acelea de prietenii doar cu băieții și în ultimul timp ea sa legat mai mult cu fata aceea si restul băieților dar de mine uita. Cred ca nu mai avem același interese si eu însumi nu-i mai sunt interesantă. Nu demult eram cu niste prieteni și cu ea, si cînd sa trecem strada pe mine aproape mă calcat o mașina și toți oamenii din jur reacționat atît de exagerat, iar mie îmi era indiferent dacă m-ar fi călcat mașina. Eu atît de mult mă plictisesc în viața. Prea multe vicii mă atrag si lupt cu ele. Si prietena mea a avut ca si mine o reacție calma ca si cum nu sa întâmplat nimic. Mă simțeam dacă sincer incomod. Mă simțeam fără valoare are. Ce sa fac? ..Nu vreau so pierd..ma distruge enorm ca sunt tipul de persoana depresivă. Am vreo soluție după părerea voastră?

1 răspuns:
| WaterDrop a răspuns:

Valoare? Valoarea nu ti-o poate lua nimeni sa stii. Daca iei o bancnota cu valoarea de 100 lei, apoi o mototolesti/murdaresti/rupi, ce valoare va avea? Tot 100 de lei. Asa este si cu tine, oricat de mult simti ca nu mai ai valoare in urma experientelor neplacute prin care treci, ea este acolo doar ca o renegi tu happy.
Cat despre partea cu prietena, exista comunicare. De ce nu o intrebi pe ea ce nu-i mai place la tine si de ce s-a indepartat? Sau ce se intampla.
Daca insa nu esti pe aceeasi lungime cu parerile ei si ti se pare gresit cum procedeaza, atunci pune punct relatiei oricat de dureros ar fi si cauta alta mai buna. Cu siguranta vei gasi.