| MBheii a întrebat:

Hei ajutati-ma.Nu stiu cum se fac consoanele si vocalele de ex cand despartesc de acolo nu le stiu literele care si care sa pun hiatul si semivocala, consoana, vocala. Spuneti-mi cum sa invat repede sau un site de unde sa invat.

Răspuns Câştigător
| Alekzandra a răspuns:

Buna,draga.
Daca vrei, iti explic "babeste".
1.A e intodeauna vocala.
2.Semivocalele sunt cele care, in timpul pronuntarii se aud altfel decat ar trebui.Ex:"Oaie" oa-diftong(semivocala+vocala)
3.Hiat:Alcool (Al-co-ol) o-o=hiat(vocala-vocala)
4.Triftongii=Semivocala+Semivocala+Vocala(nu conteaza ordinea)

Pa, pa!