| anonim_4396 a întrebat:

Hei. am ajuns sa va cer ajutorul pentru ca nu mai stiu ce sa fac. ma urasc si imi vine sa ma omor de fiecare data cand ma uit in oglinda.
Din ce in ce mai des plang pentru motive inocente. La scoala sunt jicnita, acasa ai mei ma cearta si nu ma inteleg bine cu nimeni.

De cateva ori mi-a trecut gandul de sinucidere. Dar nu am avut niciodata curajul sa incerc sa imi iau viata. Viata mea este un clavar, nu mai am priete I, nimeni nu ma asculta iar cei care ma asculta ma barfesc si ma jicnesc cu prima ocazie. Cum sa nu mai fiu asa? Cum sa scap de starea asta de depresie continua?

Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Majoritatea am trecut prin lucruri de genul. Colegii tai te jignesc pentru ca tu nu esti ca si ei. Poti scapa daca te muti in alta scoala/liceu sau incerci sa te imprietenesti cumva cu ei. Incearca cu o singura persoana mai intai. Schimba-i parerea pe care o are despre tine si asa o sa te introduca in grup si o sa te intelegi mai bine cu toti.
Atunci cand te enerveaza cineva incearca sa nu te lasi afectata. Pentru ei asta e doar o distractie si se potolesc daca nu le dai atentie.

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nici nu incerca sa iti iei singura viata.
Din ce pot sa vad in timbrul acela de langa intrebare, arati bine. Reconstruieste-ti viata cu pasi mici. Vorbeste cu parintii tai, afla ce vor de la tine daca nu stii deja, si incearca sa faci cat de mult din ceea ce isi doresc.
Nu pune la suflet ce se intampla la scoala, colegii sunt rai. Zambeste, fii politicoasa, si se vor potoli.
Cauta sa iti fac prieteni printre rudele tale, vecini si fetele de la scoala. Nu se poate sa nu gasesti pe cineva care sa iti placa.

| Țoglă a răspuns:

La cei 14 ani ai tăi nu pot să zic că treci prin drame.
Mai vorbește cu o rudă mai apropiată, dacă în părinți nu ai încredere, ieși pe afară și joacă-te cu oricine.Prieteni poți să-ți găsești peste tot.

| Claudes a răspuns:

Starea asta o au majoritatea in perioada adolescentei (clasa a 7-a, respectiv clasa a 9-a).
Asculta muzica care te relaxeaza, putina muzica rock, de exemplu, iesi in natura, incearca sa te apropii de parintii tai si aminteste-ti mereu ca sinuciderea nu este o solutie, oricat de grea ar parea viata.

Mult succes!