| TediL a întrebat:

Hei TPU,va rog ziceti-mi cum sa scap de Depresie. Daca vreti sa aflati motivul pentru care sunt in starea asta,va zic in privat. Sau pe alt site de socializare. Vreau niste sfaturi,cum sa scap de gandul de sinucidere, sa nu mai tai. Necunoscutii imi sunt mai apropiati.
Multumesc...

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ar exista asa ceva nimeni nu sar mai sinucide, un om care se sinucide nu pune intrebari de genu, actul sinucideri e imediat

| peperonies a răspuns:

Si? cum merge clasa a 7-a?

| Madesz a răspuns:

Mădă Fâl Fâl on Facebook, astept msg, scrie-mi, o sa te ascult.

| Bxbsjajl a răspuns:

Stiu prin ce treci, acelasi sentiment ca si mine. Doar gamdestete ca nu are rost sa te sinucizi, de ce ai face asta? Stiu, da, viata nu este corecta de multe ori, dar alte persoane au suferit ceva mai trist, iar parintii tai o sa planga mult( scuze, nu stiu subiectul, daca nu ai trebuie sa ramai tare pe picioare). Poate te simti singur in aceasta lume mare. Asta inseamma ca inca nu ti-ai gasit locul mult dorit. Daca esti mare, eu iti sugerez sa te muti. Daca inca locuiesti cu o ruda, ar fi bine sa te multi undeva, unde sa poti face si liceul/ facultatea / meseria aleasa. Daca cineva te preseaza sa inveti, nu ii da mare atentie. Tu inveti pentru tine, iar daca esti undeva unde s-a intrat cu medie foarte mare, tu esti cheia viitorului tau! Si da, stiu ca raspumsuri ca astea su foarte des intalnite, dar nu am ce sa fac. Calmeaza-te, stai putin, ghemuit, pe jos, pe covor, si spuneti: Eu,...(numele), Romania, Europa, Emisfera estica, Emisfera nordica, Planeta Pamant, Calea Lactee, Univers, Chiar eu sunt aici, in viata, inca TreaZ, printre niste prostanaci. Gaseste acea persoane care o s-o conaideri in viitor priete, prietena, iubita, de care te vei indragosti si vei avea gandul la ea. Fa asta pentru ea, dar mai presus, fa asta pentru tine. Si la momentul respectiv, daca ti-a placut de o tarfa(ca sa zic mai frumos), aia chiar nu merita! Sper ca te-am ajutat macar putin.