| alexiaA88 a întrebat:

Hei am nevoie de ajutor, cam ce ar trebui sa stiu perfect pentru a rezolva subiectul 2 la evaluarea nationala la matematica? dar la sub 3? ce lectii, teorie etc trebuie sa stiu la perfectie? si cum pot invata de la sub 3 exercitiul 1 corect ca mereu ma incurc la genu acela de exercitii va rog.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Voi nu rezolvati variante in clasa, impreuna cu profesorii? Asa este normal...nu sa te impinga spre meditatii.

| Sportacus123 a răspuns:

Fă meditații.

| Andreea2811 a răspuns:

Ar trebui in primul rând sa exersezi și sa te uiti cam ce s-a dat in anii trecuți ca sa ți faci o idee. La sub 2 e vorba doar de atentie unde dacă ai un raportor poți face minuni cu el, și in rest sa stii formulele perimetrelor, ariilor. La sub 3 eu zic ca dacă ești atenta primele exercitii le poți rezolva, iar la celelalte unde sunt figuri din spațiu ar trebui sa gândești cu logica și sa ți imaginezi figurina. Desigur asta înseamnă sa inveti formulele de la cub, sfera, cilindru…
Tot ce conteaza este sa nu lași un exercitiu gol indiferent ca nu sti sa l faci măcar scrii datele problemei tot scrii ceva orice îți vine in minte tu scrii, nu conteaza daca e gresit sau corect, pentru ca ți se punctează absolut orice.