| Lexu12 a întrebat:

Astazi la Evaluarea Nationala, la exercitiul 5 de la subiectul 2 am luat propozitia "sa astepte" ca fiind completiva directa.Este corect sau era subiectiva? Uitati structura:"daca cineva are nevoie de doctor in acea zona, va trebui sa stepte".

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu era completiva directa. "A trebui" era verb impersonal si sigur introduce o subiectiva. "Sa astepte era subiectiva. E gresit cum ai scris tu.

| UnAnonimFaraNume a răspuns:

E subiectiva din cauza la verbul a trebui... Imi pare rau de tine... Dar nu va inteleg de ce nu ati cele doua temporale, era IMPOSIBIL sa le gresesti. Observ ca toata lumea se complica degeaba. Si prima era clar ca e conditionala. Eu am zis de conditionala si temporala, fiindca nuneram sigur ca pot lua 2 temporale

| Lexu12 explică (pentru UnAnonimFaraNume):

Asta ma intreb si eu, de ce nu am luat conditionala?! Eram atat de sigura ca e o directa acolo, ca nu am mai bagat-o in seama.

| UnAnonimFaraNume a răspuns:

E bine ca iti scade doar 0, 10 happy