| anonymus222334 a întrebat:

Hei.Am o problema cu ai mei. Tata e foarte dur cu mine si are si mentalitate "ceaușistă".Ma pune sa ma imbrac cum vrea el,ma pune sa mananc ce zice el, ma lasa afara la un program foarte scurt si nu ma lasa sa ies seara deloc.Nu ii place anturajul meu si zice ca toti suntem niste "jegosi ordinari"..imi spune mereu ca sunt un nimic si a avut si cateva tentative sa ma bata...nu stiu ce sa fac... vreau înțelegere de la el si mai multa libertate

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, poti incerca sa ii vorbestii frumos zic eu si nu o sa mai aiba ceva de reprosat, cand nu te lasa ia iesi afara cu prietenii etc. asta mi-se intampla si mie din cauza ca tine foarte mult la tine si ii este frica na nu patesti ceva, dar eu am vorbit cu tatal meu si acum ma lasa sa ies, tot ce trebuie sa ii spui e ca ai si tu o varsta anume si vrei sa te distrezi cu prietenii afara, sa iti faci o prietena etc. ii poti spune ca nu mai esti un copil mic ca sa nu poti pleca de acasa cu o fata / un prieten, ai si daca fumezi sau bei cu atat mai rau, spune-i ca daca se mai poarta asa cu tine pleci si vezi si tu pleci undeva o zi 2 la un prieten etc sa nu stie el unde esti asa isi va face ceva griji si va intelege ca nu poti accepta asta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îi propui să ieșiti împreună.

| amandaflory a răspuns:

Si mama ce spune despre asta? daca nu ai alta solutie incearca sa treci un pic pe limita lui, si daca se supara, nu are decat sa fie.

| Andreeush a răspuns:

Din păcate nu prea ai ce să faci când ai un astfel de tată, încearcă să mai stai așa până devii major și intri la facultatea.
Nu ești singurul care are un tată stric, am un văr care era în situație asemănătoare, acum e plecat din țară.

| denisQ00 a răspuns (pentru Andreeush):

Cum nu are ce sa facă, tata era la fel cu mine, dar nu e viata lui... Stai un pic, eu zic sa se impuna si sa vorbeasca cu el si daca il bate direct 112, părinții nu au dreptul sa lovească copii

| Anapp a răspuns:

Spune i ca e viata ta, si ca cu toate ca el poate nu si a atins toate idealurile in viata, asta nu inseamna ca nici tu nu ar trebui sa le atingi. Spune-i ca daca se așteaptă sa il asculți, atunci sa te respecte si sa nu iti mai spuna ca esti un "nimic"! Asa ceva nu exista... Eu zic sa ai o conv serioasa cu el si sa ii spui ce te deranjeaza. Cine stie poate nu isi da seama ce face