| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema,probabil si problema multor tineri, ma cert intr-una cu mama(tata e in Italia deci sa nu-l bagam in discutie).
Am 14 ani si sunt baiat si ma tot cert cu mama din motive stupide, ea se poarta cu mine de parca as avea 8 ani..cand ies afara daca nu iau ce geaca ii place ea se supara si tipa,cand e frig afara daca nu imi pune ea geaca si fularul de copii la gura peste nas, si mie cum nu-mi convine urla si zice ca nu ma mai lasa afara daca nu fac cum vrea ea..nu ma lasa sa ies la suc cu amici si daca ma lasa intr-un sfarsit ma tot suna si ma intreaba cand vin,si cand ajung acasa suspecteaza ca am baut si am fumat desii eu nu fac asta ce sa fac nu mai suport, nu mai am 8 ani, am nevoie de mai multa libertate ce pot sa fac... ajutor!

9 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Tu esti baiat. Poti sa-ti imaginezi macar 1 secunda ce inseamna sa fi mama singura si sa ai grija de un baiat in crestere. Te iubeste si are grija de tine. E o vorba"nici in visele cele mai urate sa nu-ti doresti sa fie indiferenta).In fata cui crezi ca va da socoteala daca ti se va intampla ceva.
Fi mai intelegator si nu-i trage vreo
2 Dumnezei asa cum vad ca te invata pe aici.

| Exilee a răspuns:

Dupa limbajul pe care-l detii, sunt sigur ca esti un baiat istet. De ce nu ai incerca sa-ti alini aceasta revolta... in fond mama ta iti vrea numai binele happy Incearca sa o intelegii. Este un sfat poate greu de aplicat, dar nu este inutil si sper sa intelegi ceea ce vreau eu sa spun.Mai mult, incearca sa fi calm si sa nu-i raspunzi si da te inteleg ca este groaznic vocea ridicata a mamei, dar inchipuie-ti nivelul stresului la care se afla ( stiind ca pe langa treburile casei, mai are si-un flacau de 14 ani happy )

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

Da mai inteleg ca ce simte si inteleg ca asa sunt mamele, dar ti se pare normal sa stau in casa pentru ca nu ma imbrac cu ce-i place ei sau sa-mi puna fularul la gura(de ala de copii) ca la copii de 8 ani?raised eyebrows

| MissSmith a răspuns (pentru anonim_4396):

Incepe si tu cu mici compromisuri. Daca iti pune fularul il poti da jos cand iesi din casa si baga in buzunarul de la geaca sau in maneca. In schimbul unui program mai lejer poti sa dai o mana de ajutor in casa(inetlege-i situatia, poate ii este greu sa se ocupe de tot ce inseamna o casa si de serviciu fara un ajutor). Vorbeste si cu tatal tau si vezi ce sfat iti cere. Daca nu ii raspunzi la mesaje sau telefoane nu va capata increder in tine asa ca stabiliti o "politica"-la un anumit interval de timp ii dai un mesaj sau un apel. Fa-i cunostiinta cu "lumea' ta, cu prietenii tai, poti sa le arati poze cu ei, sa ii povestesti mai multe, sa te deschizi mai mult. O sa treaca timpul si o sa regreti ca nu ai implicat-o macar putin in viata ta (bineinteles, nu iti spun acum sa ii spui absolut tot ce faci daca nu te simti comfortabil spuannd anumite lucruri, ce manaca prietenul tau de dimineata etc).

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| pastru009 a răspuns:

Hey,dar de ce nu vorbesti cu tatal tau? Chiar daca este in Italia nu poti sa il suni sau sa vorbesti cu el online?

| GreenB0y a răspuns:

Mda si eu sunt intr-o situatie asemanatoare=]]] (Nici chiar in halul asta) Dar eu nu o bag in seama o las sa vorbeasca singura, incearca sa discuti cu tatal tau despre asta, eu asa fac cand ma enerveaza mama si cateodata imi mai zice ceva bun... Daca mi-ar pune fularu pe nas sau m-ar obliga sa ma imbrac cum vrea ea i-as trage vreo 2 Dumnezei=]]

| MayanMistica a răspuns (pentru GreenB0y):

Sa-mi traga mie copilul meu doi Dumnezei...sa vezi ce ar dormi pe treptele de la casa copilului...

| amyana00 a răspuns:

Asa fac toate mamele. Si eu tot 14 ani ami si stiu cum e.De multe ori ma supar dar ma gandesc ca ea vrea sa'mi fie bine. Chiar daca uneori e mai cicalitoare( intotdeauna este) incerc sa ma pun in situatia ei chiar daca nu prea o inteleg... Oricum o sa fii si tu parinte si o sa o intelegi. Succes pe mai departe happy