| SweetAndDead a întrebat:

Hei!Am si eu o tema la romana.Trebuie sa scriu toate functiile sintactice ale pronumelui negativ in toate cazurile.Raspuns rapid pls:*Primul raspuns corect are funda!big grin

Răspuns Câştigător
| Serhanutza07 a răspuns:

Nominativ
1)Subiect:Niciuna nu a hranit pasarile
2)Nume Predicativ:Caietul meu nu este niciuna dintre cele de pe masa.
Acuzativ
1)Complement Direct:N-am facut nimic.
2)Complement Indirect:N-am dansat cu niciunul.
3)Atribut Pronomnal Prepozitional:Cadourile de la niciunul nu au fost frumoase.
4)Nume Predicativbig grinesenul nu este de la niciuna dintre ele.
5)C.C.L:Nu am fost la nimeni in vizita.
6)C.de agent:Cursa nu a fost castigata de nimeni
Dativ
1)C.I:N-am spus adevarul nimanui.
Genitiv
1)Atribut pronominal genitival:Banca niciunuia nu este curata
Funda te rogbig grin