| anda_4903 a întrebat:

Imi explica si mie cineva cum sa recunosc mai usor functiile sintactice ale pronumelui relativ?

Răspuns Câştigător
| SangJin a răspuns:

Hmm, hai sa vedem daca pot sa te ajut :

1. I-am dat1/ oricui a cerut.2/
Stii probabil ca pronumele de orice fel inlocuieste un substantiv. Deci ca sa afli ce f.s. are pronumele relativ(aici,,, oricui"), fie il inlocuiesti cu un alt pronume (gen personal, dem), fie cu un subst:
...Baiatul a cerut.
...El a cerut.

De aici=> oricui = S

2. Se duce la scoala 1/ cu cine nimereste.2/
varianta 1: Se vede ca elem de rel aici este,, cu cine" si se vede ca are o prep a cazului Ac. S din ce stiam eu n-are prep, n.pred n-are cum, c.d. are doar prep,, pe", A nu are cum, ca nu sta pe langa vreun subst/numeral cu val subst(/pron)[pus in paranteza fiindca ma-ndoiesc ca un pron determina alt pron]...in fine, observi ca prep,, cu" este a c.i.
varianta 2: => Cu el nimereste. => c.i. (caci S este neexprimat subinteles, ca e la pers III si merge si pentru I parca; daca era la pers II, era inclus)

3 si am terminat. Mananca 1/ pe care farfurie vrea.2/; elem de rel,, pe care".
Se vede ca det un subst=> pe care=A(cred ca pronominal/adjectival pronominal.la pron rel n-am inteles exact faza)

In fine, sper ca te-am ajutat.