| krystal02 a întrebat:

Hei, as dori si eu niste sugestii de carti. Ceva fantastic, romantic nu stiu. Daca mi-ati putea da niste titluri bune si ati si descrie nitel cartea ca sa imi fac o idee ar fi perfect. Thx. >big grin

Răspuns Câştigător
| misterioasahug a răspuns:

Mie mi-a placut ff mult "la rascruce de vanturi"
e fff frumoasa, de dragoste (o iubire imposibila)-poti citi rezumatul pe net
o alta carte frumoasa: "pe aripile vantului"
poti citi "ciuleandra" de liviu rebreanu
"adam si eva" e putin "SF" si tot de dragoste
funda?batting eyelashes

3 răspunsuri:
| Change a răspuns:

Cartile pe care eu ti le recomand mi-au facut viata imi frumoasa.
La rascruce de vanturi-Emily Bronte
Mandrie si prejudecata-Jane Austen
Taunul(nu mai stiu autotul dar este pur si simplu superba)
Invitatie la vals-Mihail Drumes
Odiseea capitanului Blood-Rafaela Sabatini
Zece negri mititei-Agatha Christie(are foarte mult mister, suspans.)
Dama cu camelii-Alexandre Dumas
Laleaua neagra-Alexandre Dumas
Enigma Otiliei-George Calinescu
Insula misterioasa-Jules Vernes
Ciresarii-Constantin chirita(5 volume, apropo)
Shogun-James Clavell(2 volume)
si multe altele insa nu imi amintesc autorii lor...
NU ti-am oferit descrieri dar te asigur, merita citite.

| EuElyEla99 a răspuns:

Belacanto de Ann Patchett
muzica de opera si terorismul par sa nu aiba nimic in comun. in Belcanto, ele se impletesc straniu, provocator si neasteptat de romantic. in America de Sud, aniversarea unui magnat japonez se transforma intr-o seara cu ostatici si teroristi, subjugati deopotriva de vocea dumnezeiasca a unei celebre soprane. pe alocuri realitate cruda, pe alocuri fantezie, romanul lui Ann Patchett seamana cu un divin libret de Puccini acompaniat de rafale de mitraliera.
iti recomand aceasta care cu placere este superba. deci...o poti citi cu drag
sper ca te-am ajutabig grin:*

| mypasionareyou a răspuns:

Pai... depinde de preferintele tale. la carti romantice iti recomand: jane eyre, balciul desertaciunilor, la rasarit de eden, departe de lumea dezlantuita, pe aripile vantului, la rascruce de vanturi, doamna bovary:* iar la carti fantastice nu stiu:* daca vrei o comedie clasica iti recomand alenturile bravului soldat svejk in razboiul mondial de jaroslav hasek big grin poti incerca om bogat om sarac. ce vrei:* le-am citit pe toate si pot sa spun ca sunt superbe:*