| Anemona2020 a întrebat:

Hei buna as vrea si eu sa vorbesc cu cineva in spaniola eu de cand eram mica ma tot uitam la filme spaniole si am invatat limba dar nu am cu cine vorbii. Cand e la filme inteleg tot mai ales cand ma uit la telenovele online care nu au subtitrare,stiti care este problema te inteles inteleg dar cand e vorba sa vorbesc sau sa scriu parca nu stiu cum sa formulez propozitiile si la telenovele daca stau asa sa traduc: sa zicem ce zice x parca ma incurc si numai stiu nimic dar daca doar stau si ma uit, fara sa stau sa ma gandesc ce a zis ala inteleg tot ca si cum m as uita la un film romanesc oare de ce? cum as putea sa invata mai bine? credeti ca daca nu o sa vb cu nimeni asa in spaniola o sa uit limba si nu o sa mai stiu nimic, sau? Si engleza inteleg putin dar am aceeasi problema nu pot formula propozitii decat cateva scurte... ce as putea face ca sa invat sa vorbesc bine ambele limbiii...dau funda :scuzati greselile de gramatica m am grabit.

Răspuns Câştigător
| RoXyyR a răspuns:

Si eu vreau sa vorbesc cu cineva in spaniola eu sunt in Spania acum si uam aceeasi problema ca tine... inteleg dar din pacate imi este greu sa vorbesc... cine ne poate ajuta

1 răspuns:
| darius1001 a răspuns:

Am eu un var care a stat 9 ani in Spania si te va ajuta el.