| Deniix260 a întrebat:

Hei buna! va rog frumos imi puteti explica cum pot rezolva problema astastraight face ca nu imi iese nici cumstraight face. Intr`o cutie sunt bomboane. Daca fiecare copil ar primi cate 2 bomboane, ar ramane in cutie 9 bomboane, iar daca fiecare copil ar primi 3 bomboane ar ramane in cutie o bomboane.Cate bomboane si cati copii sunt? [fundahappy si fara jigniri va rog.Multumesc]

Răspuns Câştigător
| k1nk1 a răspuns:

Perfecto nu ai inteles bine problema.Din aceeasi cutie daca imparti cate 2 raman 9 si daca imparti cate 3 ramane 1 bomboana.Deci daca ar fi 27 si scazute din ele 2x9=18 e adevarat ca raman 9 dar daca imparti cate 3 (27-(3x9)=0 si nu ramane nicio bomboana si trebuie sa ramana una.Deci nu e bine 27 eu zic ca 25 de bomboane sunt si 8 copii:d

3 răspunsuri:
| Skylar a răspuns:

27 de bomboane si 9 copii?

| k1nk1 a răspuns:

Cred ca sunt 8 copii si 25 de bomboanehee hee daca imparti cate 2 bomboane la 8 copii raman 9 in cutie si daca imparti cate 3 ramane doar 1 bomboana.

| ILied a răspuns:

Pai hai s-o luam logic. Daca fiecare copil primeste 2 bomboane, atunci vor ramane 9 bomboane. Deci cele noua bomboane ramase la dam la primii 9 copii si nu mai ramane nici una si nici nu mai trebuie alte bomboane. Inseamna ca sunt 9 copii (deoarece s-au dat 9 bomboane la primii 9 copii si n-a mai trebuit/ramas nici o bomboana) si sunt 3x9=27 de bomboane. Daca vrei ma explicid conacteaza-ma la id-ul david.luca