| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Chiar vreau sa imi iau o piatra de pe suflet.
Multa lume imi spune ca sunt frumoasa si primesc atentie de la baieti. Problema e ca eu nu vad deloc ce vad ei. Am stima de sine foarte scazuta. Urasc tot ce are legatura cu mine si cu persoana mea. Sunt cu moralul la pamant si nu stiu ce sa fac.
Sunt constienta ca nimeni nu ma va iubi daca nu ma iubesc eu intai. Si asta este motivul pentru care nu am avut un prieten pana la 18 ani. Am vorbit cu un baiat la un moment dat, dar si-a batut joc de mine intr-un fel nu prea dragut si tot ce a reusit sa faca este sa inrautateasca situatia. Acum ma simt si mai oribil despre mine.

Ceva sfaturi?

6 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Identifica ce anume te deranjeaza la aspectul tau fizic, scoate gunoiul de sub pres si incearca sa vezi cum poti remedia asa zisele complexe. N-ai avut prieten pana la 18 ani? laughing Nici eu, dar am 22 laughing In cazul in care te incalzeste. De regula asa zisele relatii par a fi obligatorii in viziunea multora drept pentru care oamenii tind sa te oboseasca cu vesnicele intrebari in legatura cu motivele pentru care nu ai avut un partener. Parca nu ar fi destul de clar. Consider ca ar trebui sa lamuresti anumite chestiuni in legatura cu propria persoana, si aici nu ma refer doar la fizic.

| anonimg a răspuns:

Dacă ai fi cunoscut pe Dumnezeu ai fi fost convinsă că El te iubește așa cum ești.
Trebuie să te privești pe tine, viața și toate lucrurile prin ochii lui Dumnezeu. Cât de diferita ar fi fost viața atunci! Nici nu-ți poți imagina!
Dacă omul prinde viață atunci când se simte iubit de un alt om, cu cât mai mult bucuria lui pentru viața va fi deplină și din belșug.
Caută să citești cartea "Patriarhi și profeți" de Ellen White. Vei vedea atunci creațiunea cum a ieșit din mâinile divine.

| Andreeush a răspuns:

Dacă cei din jurul tău îți spun că ești frumoasă de ce să nu îi crezi?
Dacă ai fost dezamăgită de un baiat asta nu înseamnă că toți băieții sunt la fel, nu trebuie să te simți prost.

| SEMIHA a răspuns:

"Ești atât de obișnuită cu trăsăturile tale, încât n-ai idee cât de frumoasă ești în ochii unui necunoscut."

Știi vorba asta?

Dacă tu nu te placi, atunci cine? Știu multe fete precum ești tu, care se plâng de chestii inexistente, alea fiind doar în capul lor.

Sfatul meu pentru tine este să pui mai multă valoare pe tine și să te simți frumoasă.

Pentru că nu există oameni urâți, ci doar oameni care nu se pun în valoare.

| Anca32 a răspuns:

Faptul ca acel băiat și a bătut joc de tine cum spui tu da nu e o experienta prea plăcută dar nu este de reținut. Faptul ca restul îți fac complimente ar trebui sa ți ridice încrederea în tine. Se zice ca noi suntem reflexia propriilor noastre gânduri. Încearcă sa iei din viata doar ce e frumos și sa ți induci gânduri frumoase.

| hamate a răspuns:

Fa-te calugarita