| adela2012 a întrebat:

Hei, o sa sune cam ciudat si prostesc tot ce am sa va spun, dar am realizat cu timpul ca a devenit o problema destul de serioasa. E vorba de gandirea mea. Sa zicem ca realitatea si viata pe care o traiesc nu e asa cum mi-as fii dorit, dimpotriva, in trecut am suferit destul de mult si fiindca nu suportam realitatea am inceput sa imi creez in mintea mea tot felul de scenarii care aveau legatura cu anumite persoane si pe care mi le doream sa se petreaca pe viitor. Cand ma gandeam la acele scenarii gaseam un fel de refugiu, iar mintea mea nu mai era preocupata sa se gandeasca la realitatea cruda. Practic totul era cum imi doream eu s fie, dar din pacate erau doar vise care am realizat ca sunt imposibil de indeplinit. Partea cea mai grea acum vine, eu am ramas dependenta de aceste vise, tot timpul sunt cu gandul in alta parte si nu traiesc deloc prezentul, iar asta a inceput sa imi faca rau...Ce sa fac? Cum pot scapa de aceste scenarii? Cateva pareri?

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Traieste acum si aici! Lasa intregul sa lucreze.

| DamnedShadow a răspuns:

Băi, şi eu am trecut prin asta. Cu toţii trecem, de fapt. Acuma depinde de tine şi de atitudinea ta faţă de situaţie. Important e să nu rămâi în acelaşi punct, să te consumi aiurea pentru că poţi da în depresii. Fii optimistă, citeşte cărţi self-help, ocupă-te strict de tine şi persoana ta şi nu te mai gândi o perioadă la scenariile acelea, dacă se poate, nu o mai face deloc.

http://www.elefant.ro/......90339.html

http://www.elefant.ro/......23126.html

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Adela,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa toate acele planuri in urma. Va fi greu dar e viata ta, daca nu o controlezi tu, atunci cine?
Ia-ti timp, uita-te in oglinda si incearca sa vezi realitatea. Spune " asta sunt eu", zambeste, uita de tristete si mergi inainte.
Daca o sa iei cu tine toata viata greutatile prin care ai trecut nu vei avea cum sa treci peste.
Lasa toate persoanele pe care ti-ai dori sa le ai. Vei intalni persoane mult mai bune care iti vor face viata mai frumoasa chiar cand te astepti mai putin. Iar acelea vor fi mai mult decat ai putea visa. E cineva pentru fiecare.
Iti doresti sa fii fericita sau sa visezi la fericire?
Totul poate deveni realitate si nu e niciodata prea tarziu sa schimbi ceva. Singura persoana care te opreste de la asta esti tu!
Deci nu te mai gandi la viata pe care ai vrea sa o ai si la persoanele cu care ai vrea sa fi.
Incepe sa pui in practica si urmeaza-ti visele. Gaseste-ti o inclinatie spre ceva ce iti place, ce te face fericita. Zambeste larg, bucura-te de fiecare lucru marunt si vei intalni persoane cu adevarat reale, care te vor face fericita.

| Miur a răspuns:

Toti ne facem anumite scenarii si planuri pe viitor care poate nu sunt realizabile. Insa daca exagerezi cu acestea, cand iti dai seama ca esti in lumea reala si nu in cea mintala o sa te simti ca si cum cineva te-ar fi lovit cu un bolovan in cap dupa ce ti-a dat vreo doi pumni in burta. Nu e bine sa ne creem noi o realitate. De aia sfatul meu e pur si simplu sa incerci sa traiesti in realitate si sa incerci sa o faci pe ea mai frumoasa nu imaginatia ta. Crede-ma daca te obisnuiesti sa traiesti mai mult in realitate si nu in minte o sa iti fie mult mai bine. Eu am fost exact ca tine dar dupa am zis ca lumea asta e prea frumoasa ca sa stau doar in imaginatia mea care se repeta. Vreau sa experimentez aceasta lume care iti pregateste surprize nu aceleasi teritorii ale mintii care nu ma surprind niciodata. Un sfat pe care ti-l dau e sa incerci sa fi mai sociabil cu toti. Sa incerci sa fi prietenos chiar daca mai gresesti si chiar daca unii nu vor fi multumiti de tine. Tu trebuie doar sa continui pana vei reusi sa multumesti mai multa lume. Ca sa stii niciodata nu o sa poti sa multumesti pe toti. Sper sa te fi ajutat. Iti urez mult noroc.
P.S.: Dupa ce am scapat de acea lume imaginara viata mea a inflorit. S-a infrumusetat pe zi ce trece. Mult noroc! :*