| BiscuiteCuCiocolataa a întrebat:

Hei TPU.Am 2 intrebari legate de liceu.
1. Daca esti la un liceu din clasa a cincea mai trebuie sa dai examenele si daca le dai si nu iti iese media pentru a intra la liceul la care esti, trebuie sa mergi la alt liceu?
2.Cum se calculeaza media pentru liceu?
FUNDA.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| BlueBird a răspuns:

Toti absolventi clasei a 8-a dau examene. In urma examenului se face o medie ( media examene nationala = notal a romana la evaluare si la mate (totul) / 2 ) si se mai calculeaza media claselor 5-8. Se face o medie din cele 2 medii si aia e media de admitere. La scoala cam prin iunie -iulie o sa primesti o fisa pe care o sa scrii coduri ale liceelor. Adica : fiecare liceu are mai multe profiluri si fiecare profil are un cod. Pe foaie vei trece impreuna cu un parinte acele coduri in ordinea preferintelor tale. ( in ordine descrescatoare adica de la profilul care iti place cel mai mult pana la cel mai naspa. Ai un numar de 287 ( pasrca) de obtiuni happy. Mai multe ti se vor explica pe parcursul clasei a 8-a.