| ioana445 a întrebat:

Am nevoie de ajutor cu o problema la mate sad Stiu ca nu e permis pe aici cu teme, dar va rog mult sa ma ajutati puppy dog eyes

Sa se afle cel mai mare nr de doua cifre care impartit la un nr de o cifra sa dea restul 7. FUNDA! love struck

Aaa daaa, si scuzati categoria

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Pai le iei pe rand, in ordine descrescatoare pentru ca tu ai nevoie de cel mai mare.
99 - 7 = 92 acesta ar fi trebuit sa se imparta exact la un nr de o cifra dar mai mare decat 7 adica 8 sau 9. Nu e cazul.
Mai departe...
98 - 7 = 91, care nu e bun din acelasi motiv ca mai sus.
Faci apoi 97-7 = 90 care se imparte exact la 9.

Raspunsul final e 97.

2 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Funda? xD

| Alexandru_Bucur_1993 a răspuns:

71:8=8 rest 7