| FunHouse a întrebat:

Ma ajuta si pe mine cineva? Azi profesoara de mate ne-a dat ca teme niste exercitii pe care nu prea le-am inteles, stiu ca cam incalc regulile de pe TPU, dar daca vede profa ca nu am facut ...sa zicem ca nu va avea o reactie placuta, n-am inteles nimic din aceste gen de exercitii, zice asa:

La o impartire de doua nr. naturale se stie ca deimpartitul este 39 iar restul 1.Aflati impartitorul si catul, stind ca sunt diferite de 1.

Alta tot cam la fel care nu am inteles-o :
Cate nr. de trei cifre exista asa incat impartite la 23 sa dea restul 13? Care este cel mai mic si care este cel mai mare?

Stiu ca nu pentru. asta este acest site, dar am nevoie de mare ajutor cu matematica findca nu am inteles multe lucruri, dar multumesc foarte mult pentru ce-i care ma ajuta, am incercat tot ce stiu si nu m-am descurcat sad

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Ti-am trimis mesaj cu cateva sugestii pentru rezolvare.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă prietene, cu matematica e greu, să zicem, dar şi la română ai lacune...
Acest " că cam " din textul tău cred că va fugări pe mulţi dintre cei ce ar dori să te ajute. E una dintre cele mai crunte cacofonii ale limbii române.

| FunHouse explică (pentru corolav):

Stiu ca nu prea m-am exprimat corect, am fost grabita