| Letheaaannn a întrebat:

Am niste probleme in familie, ai mei au divortat acum 5 ani si eu stau cu mama. Tata si-a gasit o pereche, ceea ce nu ma deranjeaza chiar deloc, dar si mama si-a gasit pe cineva si aici e o problema. Tipul e dubios, a facut ceva in vara ce nu as vrea sa scriu aici, dar nu il pot ierta. El crede ca ma poate cumpara daca imi ia niste papuci sau imi face cadouri, dar il urasc din toata fiinta mea. Vara trecuta. dupa ce a facut ce a facut, am avut o cadere nervoasa si i-am spus la mama ca ma enerveaza foarte tare. Ea mi-a PROMIS ca se desparte de el si nu a facut-o. Isi petrece majoritatea timpului cu el. Tata nu m-a sunat de 7 luni, presupun ca a uitat de mine. Bunica sta cu mine si mama, si are dramele ei. Tot spune ca nu stie ce mai cauta aici si ca e in plus si ca sa stau linistita ca o sa moara si nu o sa ma mai deranjeze, nu stiu ce i-am facut. Nu pot sa ii spun toate astea la mama din moment ce e cum e, am incercat credeti-ma dar nu ma asculta si schimba subiectul. Am caderi emotionale, mai ales cand sunt singura acasa si stiu ca pot sa plang fara sa inceapa sa imi urle in cap.
Nu mai stiu ce sa fac. ceva sfaturi?

2 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

E normal ca si mama si tatal tau sa isi refaca vietiile,daca mama ta a ales sa fie cu omul ala, asta e trebuie sa ii respecti decizia, doar nu i-oi spune tu ce sa faca ca momentan tu depinzi de ea, daca tipu' are un caracter oribil atunci l-ar parasi.
Trebuie sa purtati o discutie ceva mai seriosa si sa clarificati lucrurile, totusi ce o fi facut tipu' ala asa groaznic? daca nu vrei sa spui aici atunci da mesaj.

| Andrusca0016 a răspuns:

Imi pare sincer rau pentru tine, dar daca as fi in locul tau nu as mai considera-o o mama, eu as mai vorbi cu ea odata, dar sa ii spun punctul de vedere clar ca sa nu mai poata ocoli subiectul, sa se simta prost, chiar sa planga si sa isi dea seama ca cu timpul o vei uri din ce in ce mai mult, cat despre bunica ta, daca nu te intelege nu o mai baga in seama.
nu e o problema de ocolit, viata ta e in joc, spune-i tot ce ai pe suflet mamei tale, si sa alega intre tine si el, daca spune ca nu poate nu merita statutul de mama.