| Nayuky a întrebat:

Hei tpu..am o mica mare problema..deci incepe scoala eu trec a 10-a..sunt cam timida dupa cum pare sci cred ca am dezvoltat o noua fobie ca sa zic asa..de parca nu imi ajungeau 2laughingDeci imi e frica (ca sa zic asa) de oaenii care se uita la mine.Eu sunt la profl de teatru..si aveem de facut chestii individual..si in timpul primului a am fost din ce in ce mai impietrita..nu stiu ce e cu mine..eu nu eram chiar asa..pe la sfarsitul anului am fost pusa sa fac ceva individual si am iceput sa plang..si colegii ma intrebam ce am..adevarul e ca nici eu nu stiam ce a..si panica ac se uitau la mine..si mai multe probleme..parca s-ar fia dunat toate..insa am intepenit si am inceput sa plang....Ideea e ca eu nu am avut probleme de acest gen..am cantat pe scena in fata publicului de multe ori si nu am avut probleme de trac..imi placea si abia imi asteptam randul(prima oara a fost greu dar dupa a fost ok)..am si jucat in o piesa de teatru pentr parinti.dar nu am avut nimic, dar de cand am inceput scoala anul trecut am inceput sa am trac..anul asta la festival mai aveam putin si incepeam sa plang de frica..nu stiu ce sa fac..Si nu sunt acel gen de p[ersoana calma de ca re te poti lua ca nu iti face nimic daca nu o atingi..ideea e ca tocmai ma enervez foarte tare..am probleme cu nervii ..probabil din cauza timiditatii pentru ca nu stiu cum ar trebui sa actionez..si incerc sa ma apar cu o masca.dar as vrea sa renunt la asta doar ca e cam greu.Plus ca toti imi zic ca sunt nebuna cand ma enervez.dar eu nu vreau sa reactionez asa.e doar pentru aparare..probabil ca ori asta ori as incepe sa plang..Nu mai stiu ce sa fac..imi este greu si sa ma uit in ochii oamenilor de multe ori..Am decis sa o urmez pe Kilari..adica sa iau exemplu de la ea.dar banuiesc ca imi va fi destul de greu. ceva idei?
Dau fundita
Multumesc^.^^.^

4 răspunsuri:
| JustMusic a răspuns:

Ai nevoie de un ajutor profesionist, poti apela la un psiholog, singura nu prea cred ca ai cum sa rezolvi problema asta.Sunt pastile naturale care te ajuta sa scapi de emotii.Ar fi bine sa vorbesti cu familia ta despre toate astea si sa inveti sa nu te enervezi doar din faptul ca o funza a cazut in fata ta.Ai ales profilul de teatru, si daca te panichezi, poti sa pui capat carierei tale inainte ca ea sa inceapa.
Poate toate aceste atacuri, au la baza un soc prin care ai trecut si nu iti dai seama cat de tare te-a afectat. Daca zici ca nu ai avut probleme sa joci/canti in fata publicului, ceva te-a facut sa iti perzi increderea in tine, si in talentul pe care il ai.Un doctor, te-ar putea ajuta cel mai bine sa iti gasesti putere sa treci peste asta si ca nervozitatea ta sa fie convertita in ceva util.

| NeimaginabilA a răspuns:

Asta e, treci mai departe, nu te ambala e ceva normal, si mie i-mi tremura genunchii cand vb in fata a la mai mult de 5 persoane, si eu am izbucnit in plans din cauza asta, uita si treci mai departe, invata sa-ti controlezi emotiile.

| NeimaginabilA a răspuns:

Nu stiu ce sa zic la faza cu masca, ceea ce cred eu e ca-ti trebuie un mod prin care sa-ti exprimi emotiile, de ex:
Poezie, compuneri, muzica, desen, pictura, conversatie adanca, dupa ce vei gasi acel mod perfect pentru tine incet incet vei observa ca nu te vei mai enerva asa de tare.
P.S.
Nu te lua dupa anime, e cea mai rea idee deoarece noi nu suntem japonezi si niciodata nu vom fi, cultura e diferita asa ca...nu o face.

| WolfShade a răspuns:

Incearca ca atunci cand esti panicata/ emotionata sa te calmezi sa respiri adanc si dupa sa te concentrezi la ce faci/unde esti.