| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problemuță. Ideea e ca am bacul in 2-3 săptămâni și nu pot sa repet materia de niciun fel, chiar dacă as vrea. Sunt nervoasa de când ma trezesc pana ma culc și nu stiu cum m-as putea calma. Ideea e ca eu stau cu bunicii și ma exasperează. Ma înnebunesc efectiv. Sunt mult prea cicalitori și pur și simplu nu mai rezist cu ei in casa. Eu sunt acel gen de persoana pe care dacă o enervezi de dimineața..sta nervoasa toată ziua și nu poate sa învețe. Asa ca..cum naibii sa invat cu ei in casa? Cum pot sa repet materia? Știu ca pare o scuza penibila, dar cam asa este. Chiar vreau sa invat, chiar vreau sa intru la facultate, însă in momentul de fata nu prea stiu cum as putea sa realizez aceste lucruri. Sa ma mut singura? Asta oare este soluția?

25 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Ce scuze iti gasesti! Ce o sa mai regreti tu cand nu o sa mai fie bunicii tai.
Cand esti nervoasa baga-te sub dus rece si te racoresti. Daca nici asta nu da rezultate roaga-l pe iubi sa-ti faca niste clatite.

| Pandicornita a răspuns:

Spunele ca trebuie sa ai spatiul tau personal, incearca sa bei mai multa cafea si cand iti repeti materia scrie materia pe foi albe si sublinieaza in culori diferite pentru a retine mai usor. Fratele meu si-a dat bacul anul trecut si acum e in state. Sper ca te-am ajutat pup fundita?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mănâncă mere și salată ca să te calmezi.
Nu bunicii sunt de vină, îți lipsește ceva esențial și dai vina pe ei.
Mai caută alt motiv mai serios. Eu nu vreau să îți dau idei.

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Du.te in parc, la o bibliotecă, la un restaurant mai restrans, la o prietena/cu cine te înțelegi tu cel mai bine.(Si asta e o solutie, pe lângă cele date de persoanele de pe TPU)? BAFTA LA BAC!

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru ywar):

In primul rând, Draga Ywar pot sa-mi gătesc singura orice vreau, nu am nevoie de "iubi". ‘))
In al doilea rând, nu găsesc nicio scuza. Ai trăit tu in locul meu ca sa știi cum este? Nu judeca după coperta.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Pandicornita):

Stiu cum sa învăț. Nu asta este problema. Materia in mare parte o stiu, doar ca vreau sa mai și repet. Iar in legătura cu spusul..nu ai idee de câte ori nu le-am spus acest lucru, dar niciodată nu m-au lăsat in pace.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru sadrian46):

Manca tu mere și pere. ‘))
Un sfat pentru tine. Dacă nu știi sa răspunzi sau ce sa răspunzi, taci din gura și nu mai Răspunde degeaba. Sau nu ai ce face și vrei sa te bagi in seama asa? ‘)) Sincer, m-am saturat de răspunsurile astea de pe TPU, ăștia care habar nu au ce sa răspundă, dar raspund.
Iar dacă vrei motiv serios, asta e motiv serios. Fii u înnebunit timp de 18 ani zilnic, bătut la cap etc etc, și după o sa vezi cum începi sa înnebunești in casa aia. Asa ca dacă nu ai trăit ce am trăit eu, mai bine taci.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Este o idee. Mersi pentru sfat. ‘)

| ywar a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Foarte bine, esti pregatita pentru viata. Demonstreaza asta.
Replica standard -ai trait tu in locul meu?- nu se aplica. Am niste ani buni peste tine si cred (repet, cred) ca ma pricep putin sa inteleg ceva din aceasta viata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Dacă nu îți place răpunsul meu, și chiar eu am fost de data aceasta cel care te-am necăjit așa de tare, ai posibilitatea să nu mai ai de a face cu mine pe TPU. Dai ignor. Iar dacă chiar te-ai săturat de răspunsurile astea de pe TPU, care nu răspund așa cum ai vrea dta, ai posibilitatea să renunți la site și să pleci în altă parte, pe alte site unde o să găsești ceea ce ai nevoie. Iar dacă și cei de pe alt site te vor enerva cu răspunsrile lor, rămân la concluzia mea, că ceva îți lipsește. Și revin. Mănâncă un măr cu coajă cu tot, apoi o pară tot cu coajă. Conțin vitamina B1 care ajută la buna funcționare a creierului, exact așa cum ai zis dta, mere și pere. Nu am trăit ce ai trăit tu, le-am trăit pe ale mele. Și pe cei ce nu s-au enervat pe mine fără motiv i-am ajutat. i-am scăpat de la moarte, nu numai de bunici. Așa că primul pas. Dimineața, un măr. o pară și o banană la micul dejun. Banana conține potasiu ca să funcționeze bine legăturile nervoase. Potasiul calmează. Apoi putem sta de vorbă.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru sadrian46):

Sincer credeam ca faci misto. ‘)) Dar mersi pentru răspuns. ‘)

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru ywar):

Nu am spus ca nu înțelegi. Însă dacă nu știi prin ce am trecut, mai bine nu comenta degeaba. Toți am trecut prin câte ceva. Sunt de acord cu acest lucru. Dar eu nu am comentat la problemele tale, cum ca sunt doar o scuza, asa ca ma astept de la același lucru și din partea ta. ‘)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar nu fac. Eu am fost așa ca tine 23 de ani până am plecat de acasă. Am ajutat pe unii să emigreze la 15000 de km distanță, să scape de situații care seamănă cu a dtale.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru sadrian46):

Frumos din partea dumneavoastră. ‘)

| Violleta2022 a răspuns:

Lasa bunicii, ca nu ei sunt adeavarata ta problema, ci frustrarea ca trebuie sa stai cu ei in casa si sa inveti, in loc sa fii cu prietenii la plaja si distractii.
Nu-i nimic, pentru 2 saptamani nu mori, daca inveti 10-12 ore pe zi, inclusiv weekendul, ca-i numai in avantajul tau.
Tot ce trebuie sa faci este:
- inchizi telefonul de tot - dupa ce trimiti sms la toata lumea ca nu estid e gasit 2 saptamani, iar daca te iubesc si tin la tine, sa nu te caute inainte de BAC.
- inchizi laptopul, PC-ul, computerul, radioul si TV-ul
- mergi si mananci, apoi la toaleta si te intorci in camera de invatat, doar cu cartea si caietul si te apuci serios de citit, paragraf cu paragraf, incercand sa povestesti doar ideea principala, memorand practic, esenta paragrafului citit.
Invatarea se face logic, nu papagaliceste, ca sa retii tot ce inveti, mai mult de 24 de ore.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Vreau să te ajut și pe tine 100%.
1. Bac.
2. Fac.
3. Doctorat.
3. Premiul Nobel.
Acesta este planul meu pentru tine.
Sau planul tău, dacă acesta nu îți place.
Mă poți contacta în privat.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Violleta2022):

Okay, in primul rând nu am chef de plaja și distracție acum. ‘)) Te înșeli aici. ‘)) Iar ce spui tu este puțin absurd.cel puțin pentru mine. Sa ma trezesc, sa mananc și sa invat non stop..este imposibil fără putina relaxare. Nu zic sa nu invat, dar acea relaxare de doua-trei ore este benefică pentru oricine. Okay, înveți 8-12 ore.dar nu poți non stop. Cel puțin asta e părerea mea. ‘)

| Cosmin86 a răspuns:

Dar nu trebuie sa inveti acasa. Poti sa te duci in parc spre exemplu, la o cafenea/biblioteca, etc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Daca ai vointa sa inveti si sa recuperezi ceea ce nu ai invatat 1 an intreg, atunci 8-10 ore pe zi nu sunt deloc foarte multe ore, dimpotriva, este ca asi cum ai merge la scoala inca 2 saptamani.

Cat despre relaxare si distractie, vei avea timp ani multi, dupa astea 2 saptamani, care ar trebui sa-ti fie cele mai importante din viata ta, ca dai un exam al vietii, BAC-ul.
Relaxarea poate apare la fiecare 2 ore, cand iesi si bei un pahar de apa, ceai sau faci cateva exercitii. Nimeni nu crapa dupa 8-10 ore de invatat, mai ales ca-i vorba de 2 saptamani, nu de ani.
hai sa evzi cata relaxarea poti avea intr-o zi, in care inveti 8-10 ore
-dormi 8 ore
- inveti 10 ore
- te relaxezi 6 ore
Nu crezi ca 6 ore de relaxarea pe zi, sunt suficiente pentru tine?

In sfarsit, este decizia ta daca ai chef sa iei BAC-ul ala, sau te doare-n basca daca-l iei ori ba, ca nu vad pic de chef din partea ta, numai motive inventate, motive de frustrare si obida, de parca asta este examenul altora si obligatia lor, nu a ta.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Cosmin86):

Este o idee destul de buna. Sau sa îmi pun niște casti in urechi. ‘))

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Violleta2022):

Stai stai. Tu nu ai inteles bine. ‘)) Stiu materia. Nu am nimic de recuperat. ‘)) Am zis doar ca vreau sa repet. Recapitulare. Nu învățare. ‘))

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Violleta2022):

Oka. Și încă ceva Draga Ioneasca1001, dacă nu știi mai bine taci. Dacă citeai cu atenție ai fi văzut ca am zis de RECAPITULAT. Asa ca data viitoare când comentezi la o intrebare, asigura-te ca citesti bine întrebarea. ‘) Iar legat de bac, stai chill ca l-as lua și acum cu 8, dar eu vreau mai mult. In viața mereu trebuie sa vrei mai mult. Iar dacă nu ai trăit in familia mea, nu comenta degeaba. Cum nici eu nu comentez despre familia ta, asa nici tu nu ai dreptul sa comentezi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Daca ai venit aici sa pui o intrebare, inseamna ca nu stii cu ce se manaca o anumita problema.
Din bun simt, taci si citesti, ce raspunsuri primesti.
Intr-un caz in care esti bine educata, spui "multumesc" indiferent de natura raspunsului.
In cazul in care esti prost crescuta, cum ai dat dovada aici, dai cu batul in balta, jignind pe cel care ti-a raspuns.
Pacat, daca tineai gura inchisa, macar ramaneam cu o impresie placuta despre tine, mai fetita.
dar, in viata totul se plateste si ceea ce oferi, asteapta-te sa primesti inzecit. Se cheama KARMA si te asteapta dupa colt!

| Anonim22341 a răspuns:

Daca vrei iti dau eseurile mele, iti explic modul in care invat eu, mai schimbam o vorba. Poate te ajuta.(si eu sau bac ul)
Spor la invatat!happy

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Anonim22341):

In mare parte stiu materia. ‘) Dar da, m-ar ajuta sa citesc comentariile tale.