| DedeeAndreea a întrebat:

Hei TPU.Am o viata distrusa.Ma simt de parca as trai intr-un univers negru si ceilalti oameni intr-unul roz. Ma simt urata,proasta,handicapata,credula,idioata,ciudata, invizibila.Toti ma urasc si nu stiu de ce mereu eu am fost cea care sufera desi nu am dorit raul nimanui, tot ce am facut a fost sa iubesc din toata inima si sa ajut cum pot oamenii de langa mine.Asa cum am putut.I-am ajutat,le-am fost alaturi,am suportat certuri, dar tot am ramas alaturi de ei.Acum nu mai am pe nimeni,toti prietenii m-au lasat balta ca si cum eu nu as insemna nimic,ca si cum eu nu as fi un om cu sentimente.M-am rugat la Dumnezeu sa ma ajute sa trec peste toate, am avut niste probleme foarte mari de care s-a aflat si oamenii s-au indepartat de mine din aceasta cauza.E vorba de niste poze pe care i le-am dat unui baiat..In care am avut incredere si l-am iubit,am suferit dupa el acum ceva timp si am crezut ca s-a schimbat,dar a ales sa-si bata joc din nou de mine si sa-mi distruga viata, sa ma distruga pe mine, sa-mi distruga corpul, familia, sa indeparteze oamenii din jurul meu la care tineam de mine..Am facut ce nu trebuia, m-am culcat cu el..Acum sunt sigura ca o sa ma judecati.Dar l-am iubit enorm si am suferit dupa el o gramada de timp, am crezut ca daca accept sa fac asta cu el va ramane cu mine.Dar nu, a spus tuturor ce am facut si a aratat pozele.Mi-a spus in fața chiar azi ca si-a batut joc de mine si ca mi-am distrus viata.Ca el si-a facut treaba si atat.Ca nu are sentimente pentru mine.M-am simtit..Oribil..Nici nu pot sa spun cum m-am simtit pentru ca el inseamna totul pentru mine.A insemnat. M-a si batut, tot timpul asta m-a santajat si m-a amenintat,am stat cu frica, m-am rugat la Dumnezeu sa nu puna pozele, sa trec peste toate astea, sa nu se afle.Acum stie toata scoala si sunt marginalizata ca sa zic asa.E groaznic..Stiu ca trebuie sa trec cu zambetul pe buze prin toate astea si ca nu trebuie sa arat ca imi pasa, dar imi e greu.Parintii mei stiu si sunt dezamagiti de mine.Ma simt vinovata pentru tot. Oricum mereu am fost mai trista si m-am simtit ciudata si diferita..Acum e si mai rau de atat, simt ca nu mai am nicio scapare.Sunt clasa a 8a am 14 ani..Mai am 2 luni si intru la liceu stiu ca voi scapa de ei dar simt ca nu ma va iubi nimeni niciodata..Simt ca am viata distrusa. Ma gandesc serios la sinucidere.Ce pot face? Imi e frica sa ma sinucid. Dar ar fi cea mai buna solutie mi-am distrus viata si am dezamagit pe toata lumea urasc ceea ce sunt.

5 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Nu te gandi la chestii din astea. Crezi ca esti singura care pateste asta? Tu crezi ca a muri, este o solutie? Nu este, iti zic eu... nu este cea mai buna solutie, sa nu iti treaca ganduri negre prin cap. Acum ai o depresie urata si trebuie sa treci peste. Mergi la un psiholog, este spre binele tau. Si nu, nu esti nebuna daca mergi la psiholog. Psihologul este ca sa te ajute. Povesteste-i tot ceea ce ai scris aici si roaga-l sa faci cateva sedinte timp de o luna, doua (sau cat ai nevoie) pentru ca va reusi sa te scoata din aceasta stare, va reusi sa iti schimbe viata daca tu vei asculta ceea ce iti spune si indrumarile lui. Vei face progrese. Nu iti face griji... incet, incet poti schimba totul. Esti tanara, ai o viata de dus si in timp peste un an, doi, se va schimba totul, oamenii vor trece peste alte cazuri, si nu te vor mai vedea cu ochi rai ca in zilele de azi. Te rog, fa ceea ce te-am sfatuit, nu fa nimic necugetat, gandeste pozitiv si tine capul sus. Ai o familie, ai niste parinti care nu cred ca te-ar abandona fiindca te iubesc, fiindca sunt persoanele ce ti-au dat viata. Si iti readuc aminte: NU GANDI ASA! Ai grija de tine Andreea! kiss Esti un inger cu suflet bun. Fii puternica! kiss

| T0T a răspuns:

Dacă te-ai grăbit să faci treaba aia. A fost și vina ta. Nu ai gândit mai pe larg. Dacă te sinucizi înseamnă că nici neuronul ăla singur pe care ai dovedi că îl ai după ceea ce ai făcut, nu îl ai. Asta e, treci mai departe. Nici măcar nu ai știut să mergi la poliție. Amenințarea, bătaia sunt fapte penale dar puteai să îi dai în gât cu foarte multe, cum ar fi și agresiune de minori. Puteai să dai declarație falsă și îl scoteai urât rău. Oricum am văzut alte întrebări de ale tale din care rezultă că ai doar 14 ani. Să faci așa ceva la vârsta ta e ceva mizerabil. Ești într-un anumit fel, nu spun cum că nu vreau să te jignesc așa pe față. Tu credeai că tipul ăla căuta altceva, sau ceva serios cu un copil ca tine? Nu ai minte, nu ai judecată, rațiune, și părinții tăi nu știu ce rol au avut în educația ta, că o parte din vină este și a lor. Mare parte din vină o ai tu fetiță, trebuie să îți asumi ceea ce faci. Asta e situația. Trăiești pe Terra.

| Dariusuu a răspuns:

SINUCIDEREA NU ESTE O SOLUŢIE.Ţi-o scriu sincer puiule. Trebuie să fii conştientă că din vina ta se petrec toate lucrurile. E normal să suferi dar pentru el ai fost doar o jucărie sexuală şi atât. Nu-i nicio problemă că ai iubit doar suntem oameni vii, nu roboţi manipulaţi.Tot ce trebuie să faci este să o iei ca pe o lecţie ( învăţată ) şi să treci mai departe. Viaţa nu te iartă niciodată aşa că trebuie să ştii să faci faţă oricărei probleme.
De ce să te sinucizi când ai ocazia să săruţi din nou? De ce să te sinucizi că poţi să te bucuri de soare încă odată?
De ce să o faci? Să te sinucizi pentru un băiat care a profitat de tine şi care nu merită 2 bani?

Stai liniştită, în viaţă toate se întorc înapoi. Ce dai, aia primeşti.( Părerea mea).

Începe să TRĂIEŞTI, începe să VISEZI.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andreea,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Gabriel124 a răspuns:

Andrea ai facut o greseala imensa.
Teai indragostit de persoana nepotrivita.