| Anonim17765 a întrebat:

Am vazut adineaori o postare aici care incepea cam asa " este normal ca bunicii sa". Si a mea ar trebui sa inceapa tot asa. Simt nevoia sa vorbesc cu cineva. Nu stiu daca fac bine ca sa scriu aici, chiar nu stiu. Poate totusi m-ati putea sfatui. Viata mea nu e prea roz, asta doar din vina mea. Din tipa care obtinea mereu premii la concursuri si olimpiade, viitoare studenta la medicina, am ajuns sa fiu cea mai "rau vazuta" daca pot spune asa. Totul mergea binisor. Locuiam cu mama si bunicii. Nu eram o familie normala, certurile ne-au insotit tot timpul. Bunica a murit in martie de o forma rara de cancer. Asta pot sa spun ca a fost inceputul tuturor problemelor noaste. Pe buni am iubit-o neconditionat. Vestea a venit ca un fulger si ne-a terminat pe mine si pe mama. Acum stam cu bunicul. Ne face zile fripte. Cu banii ne descurcam foarte rau. Nu suntem cei mai bogati si poate nu o sa fim. "Bunicul" isi vede de viata mai ceva ca un tanar de 20 de ani. Nu-i pasa de problemele noastre, nu vrea sa ne ajute, ne injura si ne ameninta tot timpul. Am devenit o scorpie! Ii raspund la loc si ma cert cu el, il condamn pentru ceea ce face. Stiu ca nu e bine, dar m-am saturat sa-mi vad mama suferind! Ea nu mai stie sa zambeasca. E prea mult pentru noi! O vorbeste de rau prin toata localitatea, iar eu pot sa spun cu mana pe inima ca o mama mai buna, o persoana mai tare decat ea nu am vazut. Ma uit in ochii ei si nu vad altceva decat tristete. In ziua in care am aflat ca sunt admisa la facultate pot sa zic ca viata a luat o intorsatura ciudata. Am plans, dar nu de bucurie, am plans foarte mult in ziua aia. O imploram pe mama sa termine calvarul si sa ne mutam. Nu mai suportam sa vad asa. Dar unde puteam sa mergem?! Ce era de facut? Nimic, da, nimic. Banii nu stau pe gard. Intr-o zi furia mea a ajuns la limita si vazandu-l ca incearca sa strice ceea ce a facut mama, am inceput sa strig. El in schimb a inceput sa ma ameninte, a iesit in strada si urla ca ma da afara din casa. Toata lumea ma crede o nenorocita, la fel ca "tatal" meu care m-a parasit. I-am distrus mamei mele si mai rau viata. Ma urasc! Am vrut doar sa ne intelegem cu totii, nimic mai mult, acasa sa ramana vesnic acasa. Nu am stiut niciodata ce inseamna iubirea paterna, iar asa zisul bunic, care mi-a promis ca ne va iubi si proteja mi-a arat ca asa ceva nu exista. Nu pot iesi din casa, iar dulapul in care am stat inchisa in acea zi as vrea sa-mi ramana casa pentru totdeauna. As vrea sa fac cumva sa repar greseala facuta dar stiu ca nu mai am cum. De ce Dumnezeu iubeste oamenii ca el? De ce -i asculta rugaciunile? s-a rugat atata timp ca bunica sa moara si a blestemat-o atata timp spunand "sa mori de cancer" pana cand asta chiar s-a intamplat. De ce pe el il asculta? De ce e vazut cel mai bun si credincios doar pentru ca paseste in biserica de fiecare data? Noi restul' suntem chiar asa mari pacatosi? Asta meritam?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu pui aceste interbari preotului de la biserica?
Mergi acolo si vorbeste cu un duhovnic/preot, asculta slujba, impaca-te pe tine insati si accepta-ti vaita asa cum ti-o faci.
Daca ai ambitie, poti sa ajungi sus, dar fara sa mai gasesti vina altora, pentru toate neajunsurile tale.
mama ta este in situatia in care este din cauza decizie ei proaste, nu a ta, nu a bunciilor. Sunt convinsa ca nu a fost violata de tatal tau si foratat sa se marite cu el, deci, ea l-a ales, ea sufera consecintele faptelor sale.
Nu aveti bani?
Mama ta ar putea sa-si ia un servici sau doua, sunt milioane de femei singure care fac cate 2 joburi si cu banii insumati ajung sa se intertina pe ele si familia lor.
Tu, daca esti desteapta si ambitioasa, nu ai nevoeid e nici un ajutro, ca potis a inveti f bine, sa iei bursa de merit si sa-ti termini facultatea cu brio, avand sanse si mai mari chiar, sa-ti gasesti imediat cceva de munca, dupa facultate.
Deci, inceteaza sa-i mai acuzi pe toti in jurul tau, pentru neajunsurile si probleme tale, esti majora si poti sa-ti iei viata in maini si sa ti-o faci cum vrei!

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu asculta astfel de rugăciuni. Degeaba merge la biserica. Credința fără fapte este moartă, faptele arata cine e în realitate. Poate, pentru liniștea ta si a mamei, îți ceri scuze ca ai strigat. În felul acesta ii arăți că ești diferită și învingi răul prin bine. Asa ii dai o lecție de bunătate bunicului tău.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Bisericile si preotii unde el merge si se roaga, sunt acel Satan despre care tot ei amintesc. Glumesc
Cata vreme vei accepta sa fii umilita de un neghiob : sistemul tau imunitar se va deteriora pe zi ce trece!
Incearca sa-ti iei viata in propriile maini, cu cele mai mici compromisuri pe care le poti accepta.
Lupta sa o ai pe mamica ta ca aliat in tot ce faci
Mult succes si liniste iti doresc

| PsyhoChild a răspuns:

Vei avea zile bune si zile rele...toti avem.Cel mai bine pentru tine si mama ta este sa nu il bagati in seama. Daca este mereu beat sau ceva de genul in zilele ploioase cand nu mai e bautura in casa sa vorbesti cu el.

| papuciirupti a răspuns:

Nu am inteles ce este din vina ta sau ai evitat tu sa spui...
un om credincios si mereu prezent la biserica sa faca asa, Doamne. cat despre ascultat nu a fost asa, doar s-a brodit gandul lui cu boala bunici tale.
evident ca cea mai buna solutie este sa va mutati, totusi tu acum trebuie sa pleci la facultate, deci mama ta o sa ramana singura. si eu am fost admis la facultate si daca invat bine si am media peste 7 iau 560 de lei si cu inca o bursa sociala ajung la 1100 la utcb, trebuie sa se dea si la tine, mai ales la medicina si cu salariul mamei tale puteti sta in gazda de exemplu la niste batrani, mai ii ajutati la piata etc si poate o sa dati mai putin si o sa va descurcati cu banuti. daca tu pleci nu e o idee prea buna sa ramana mama ta singura cu bunicul tau... nu imi vine alta idee in minte, dar sper sa reusesti

| DB43 a răspuns:

Linistestete,viata nu este atit de simpla cel putin pentru uni din noi eu mereu am pate de peripetii niciodata nu pot normal obtin ceva mereu trebuie sa lupt din rasputeri pentru al obtine, tu incerca doar sa inveti din greselile celor dinjur si sa nu le repeti ba chiar mai mult pentru a nu nimeri in asa situatii penibile in care nu mai poti rezista gasesteti o persoana de incredere care iti va asculta durerile si necazzurile, pana la urma toti suntem oameni si avem calitatea de a ne iesi din fire de aceea nu ai facut nimic iesit din comun...

| Anca7222 a răspuns:

Stii ..in tine stă puterea. realitatea este ca toti trecem prin clipe grele uneori simtim ca numai putem dar trebuie sa ne adunam toate fortele si sa nu renuntam. Dumnezeu ne pune la multe încercari si noi trebuie sa demonstram ca putem trece peste orice. Tu treci acum prin clipe grele dar mai tarziu se va schimba totul pentru ca nimic nu ramane asa dumnezeu este cel care o sa va aduca zambetul pe buze tie si mamei tale, ai incredere " dupa fiecare furtuna apare si soarele "ai rabdare si fii tare. Te pup