| SammiSchüler a întrebat:

Hei TPU, am si eu o mica mare intrebare. stiu ca e cam awkward dar cum as putea sa le spun parintilor ca fumez? nu de alta dar vreau uneori sa fumez in casa seara si nu prea am cum. (ps am 18, fac 19 in oct.)

4 răspunsuri:
| IrinaIvashkov a răspuns:

Buna!

Le spui, pur si simplu "Mama/ tata nu vreau sa mai ascund chestia asta, dar eu fumez", pana la urma nu cred ca te vor certa, adica esti majora, si vor aprecia ca le-ai spus.Crede-ma, eu am niste parinti severi si le-am spus asta cu toate ca sunt mai mica ca tine. Nu trebuie sa te feresti.O seara faina!

| CreaţaWsz a răspuns:

Pur si simplu le spui. Nu te mai feri ca deja esti destul de mare ca sa-ti mai interzica asta.

| MoruAndrei a răspuns:

Poţi să le spui frumos că nu vrei să te ascunzi de fiecare dată când ai nevoie să fumezi, mai ales că ei sunt părinţii tăi.
Sigur vor uita pentru un moment că fumezi dacă le spui aşa. laughing

| mellipicious a răspuns:

Buna! Eu am o prietena care are 35 de ani, si nici la varsta asta nu fumeaza in fata parintilor, din respect, desigur. In cazul tau, ai putea sa vorbesti deschis cu unul dintre parintii tai, cu care te intelegi mai bine si ii poti explica situatia ta. Incearca sa fii calma si sa le vorbesti frumos.