| SpeșălGirl a întrebat:

Am un iubit de 5 luni.Am 14 ani, iar el 15. Faza e ca mama lui nu e de acord cu relatiile de la varsta asta iar pe mine lucrul asta ma indeparteaza de el.Ne vedem mereu doar ca nu ma mai simt asa bine, acum ca am aflat de asta.Ce sa fac? Vi s-a intamplat asa ceva?

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Unii parinti nu sunt de acord cu astfel de relatii.Se gandesc ca este prea devreme, ca relatia ia din timpul pentru invatat. Daca parintii lui te-ar cunoaste si te-ar aprecia ai avea o sansa.Gandeste-te la ocazii in care sa va cunoasteti.

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa ai grija ce influenta ai asupra lui. Incurajeaza-l sa se tina de scoala. Asta este principala temere a parintilor, cand copiii incep sa isi faca "prieteni", si anume ca nu se vor mai tine de scoala.
Insa daca vor vedea ca il incurajezi sa-si invete, ca va ajutati la lectii si ca sunteti cuminti, le va mai trece aceasta frica.
De asemenea, asa cum spunea si Elena, poti incerca sa ii sugerezi prietenului sa te introduca parintilor. Daca vor vedea ce fel de fata esti, s-ar putea sa nu mai fie asa duri cu tine.

| mona a răspuns:

El ar trebui sa-si convinga mama ca nu isi neglijeaza scoala din cauza ta si ca prietenia cu tine e un lucru bun asi ca nu recurgeti la relatii sexuale