| Spinoasa a întrebat:

Simt ca nu mai pot duce aceasta povara, daca o pot numi asa, singura. Astazi prin intermediul facebook-ului mi-am revazut tatal dupa 16 ani,a fost un moment foarte emotionant abia daca m-am linistit si inca nu in intregime. E absolut cumplit de dureros, mama nu e deloc de acord ca eu sa pastrez legatura cu el, lucru pe care eu una il consider o greseala imensa >mereu a incercat sa-mi induca ideea ca el nu m-a iubit si ca singura lui iubire a fost alcoolul. Faza e ca de atatia ani trec prin starea asta si simt ca nimic nu ma poate face sa trec peste, mai ales ca am aflat ca s-a imbolnavit si nu poate merge si ca este intr-un scaun cu rotile. Am vb cu el la telefon de vreo 3 ori in viata mea si mi se parea un om foarte placut, dar oricum ar fi nu pot recupera cei 18 ani in care nu mi-a fost alaturi. Ce imi recomandati sa fac? E o situatie foarte greu pentru mine si consider ca numai cei ce au trecut prin asta stiu cum este. Multumesc frumos! Astept raspunsurile voastre.

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

O mamă care își împiedică fiul/fiica să vorbească cu tatăl său nu este demnă de respect. Sigur, ăsta e punctul meu de vedere - de individ sătul de abuzurile sistemului și de milioanele de cazuri trase la indigo cu al tău pe care le-am tot citit, toate decise de răutatea unora dintre „mame" și de un sistem judiciar corupt și deseori anti-masculin.

Recomandarea mea este să încerci să formezi o relație cu tatăl tău și să mai discuți cu el - INDIFERENT de ce zice maică-ta.

Sigur, se poate întâmpla ca taică-tu să fie un om nașpa - dar măcar afli asta direct de la sursă și nu mai trăiești cu îndoieli.
Însă, de foarte multe ori, situația nu e ca-n cazul userului @blueheart ci chiar dimpotrivă.

Dacă taică-tu se dovedește a fi un om minunat iar maică-ta va continua să te bată la cap să nu-l mai vezi și să nu-l mai contactezi doar pentru că așa zice ea - ei bine... poate-ar trebui să reconsideri care e părintele căruia-i pasă mai mult de tine și cine a greșit mai mult în această situație ce a dus la o ruptură abruptă și lungă dintre tine și tatăl tău.

Sigur, tu faci ce vrei - ești un om (încă) liber - dar ar fi o greșeală să nu încerci să cultivi o relație cu tatăl tău.

Încă ceva: Unii pun întrebarea aparent legitimă (dar ignorantă) cum că: „dar de ce nu te-a căutat el în toți acești ani?". E bine de știut că-n cele mai multe cazuri (conform legii!) tatăl nu are dreptul legal să-și caute copilul încredințat cu forța de instanță exclusiv mamei. Ca să nu mai vorbim că a găsi pe cineva despre care știi doar numele nu e deloc simplu - România nu e chiar o țară atât de mică.

Salutare.

| Liviu a răspuns:

Esti proasta, incerci sa cauti omu care te-a lasta balat cand aveai nevoie de el?
Eu in locul mamei tale sa ma chinui cu tine o viata de om si dupa sa te interesezi de monstru care va lasat?
Te calcam in picioare nu alta.
Mama ta nu la lasat de fraiera pe 'tatal' tau
Cum poti sa ii zici 'tata'?
Puneti fato ordine in cap,daca ti-ai da seama cat ai ranit-o pe mama ta...
Termina cu astea, acel om e un monstru mama ta sigur nu te minte,acum ce vei face?
Dupa ce te-a facut mare,te-a crescut,si-a luat painea de la gura sa ai tu ce manca, tu te duci la monstru ala?
Tine minte cat oi trai tu
"Nu musca mana care te-a hranit "
Bine, sa nu exageram, oricum tot fraiera esti daca te interesezi de el, adica...mi-a sarit tandara cand vad ca iti ranesti mama in halu asta.

| kindness a răspuns:

Zic ca totusi ar trebui sa vorbesti cu el. Nu trebuie sa fi nepasatoare deoarece atunci cand v-a muri vei avea sentimentul de vinovatia ca nu i-ai acordat timp si nu l-ai ascultat. Incearca sa-i spui ca a fost durerors ce a facut si ca niciodata nu vei trece peste asta [ "golul nu se va umpre niciodata" ]. E in regula sa discuti si cu mama ta sa-i spui ca tu chiar ai vrea sa-l cunosti si ca totusi nu numai ea decide, si tu ai dreptul sa decizi asupra acestui lucru. Sa-ti fie bine si sper sa-ti rezolvi problema cu cap! Bafta

| Felys a răspuns:

Chiar daca intre parintii tai lucrurile nu au mers cum trebuie,totusi cred ca tatal tau a gresit ca s-a indepartat si de tine,daca intr-adevar te iubea si ii pasa de tine,te-ar fi cautat,vizitat in toti anii astia,sincer sunt de partea mamei tale,alcoolicii sunt niste nemernici,se gandesc numai la gatul lor,si ca dovada,te-a abandonat mica fiind, nu merita mila si afectiunea ta, cand erai un copil neajutorat te-a lasat in grija mamei fara sa se implice in nici un fel in educatia ta, tie de ce ti-ar fi mila ca e in scaunul cu rotile, probabil isi merita soarta cu varf si indesat

| Cocochannel a răspuns (pentru Felys):

Nu cred ca putem noi judeca asta.Si nici nu cred ca e de folos cuiva sa instigam (poate datorita tarelor noastre).Ca a gresit sau nu, ea poate judeca-este tatal ei, UNICUL si IREPETABILUL.E majora si poate judeca lucrurile cum simte!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Iti intelegem situatia si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, este foarte dureros ceea ce ti se intampla si te compatimesc, tatal tau stie ca ca i-ai vizitata adresa de pe fb, i-ai lasat un mesaj ceva? daca da, cum a reactionat? Ceea ce vrea mama ta sa faca este inuman, daca ea doreste sa se razbune pe trecut o poate face pe pielea ei nu sa te foloseasca pe tine i, eu zic ca nu e rau sa incerci sa ceri ajutor si unor specialisti, specialisti care se gasesc pe acest site incearca sa intrii in legatura cu cei de la TelefonulCopilului ca sunt sigur ca vei gasi sprijinul necesar, capul sus ca Dumnezeu are grija de toti

| blueheart a răspuns:

Eu mi-am revazut tatal dupa foarte multi ani si am fost dezamagita. Desi toata lumea imi povestise despre el.eu am vrut sa ma conving singura si 2 ani am facut naveta intre Buzau si Zalau. Nu-mi pare rau de bani sau de timpul pierdut, ci de faptul ca era mai rau decat crezusem. Mi-a spus ca intotdeauna m-a iubit si cand l-am intrebat de ce nu m-a cautat, a tacut. E greu sa vezi in privirea parintelui tau minciuna. Mama nu m-a oprit sa-l caut, m-a lasat sa-mi dau singura seama de adevar. Poate nu ste aceeasi situatie dar cred ca si mama ta are un cuvant de spus. Asculta-ti inima dar asculta si de ratiune si ia decizia cea mai buna pentru toata lumea. happy

| Cocochannel a răspuns:

Eu zic sa te inarmezi cu curaj,sa nu-ti faci iluzii (sa nu ai deziluzii), orice e posibil, dar cred ca daca nu ti-ai asculta impulsul tau vei regreta toata viata. Poate ca mama ta sa aiba dreptate, poate ca doar ei doi nu s-au inteles in relatia lor-cu tine, cine stie cum ar fi tatal tau.In extremis, (cu toate ca nu cred ca mama ta sa-ti vrea raul) poate ca e o persoana cu un fond bun totusi-cine poate sti? Incearca, vezi ce e, si apoi vei sti ce ai de facut.Sa dea Dumnezeu sa se fi inselat mama ta si sa fie bine, si tu sa fii multumita. Orice ar fi (parerea mea), e ca este unicul tau tata, si chiar daca a fost rau, poate ca merita o sansa din partea ta.Nu se stie niciodata ce aduce "mintea cea de pe urma"...E dur si pentru tine, e tragic si pentru el...Curaj,orice decizie ai lua! P.S. Ar fi bine sa discuti si cu mama ta despre aceste aspecte, si roag-o sa-ti respecte dorinta ta de om matur si major de a evalua situatia, sa incerce sa aiba incredere in tine!
Iti doresc mult succes in decizia ta, si orice ar fi, noi suntem aici si-ti tinem galerie! happy Sa ne povestesti!

| Warhead a răspuns:

Explică-i mumă-tii că tu chiar vrei să vorbeşti cu tatăl tău. Îi e frică, probabil, că o să te influenţeze. Nu o să te muţi la el, doar.

| MihaiEddy93 a răspuns:

Buna happy Eu zic ca ar merita sa iti cunosti tatal, indiferent cum e el cu bune si cu rele. Si stiu sentimentul acela cand cineva iti interzice sa vezi o anumita persoana, parca iti vine sa faci orice numai sa vezi acea persoana. Daca esti sociabila, ar mertia sa vorbesti cu el...doar e TATAl tau.

| Riri0304 a răspuns:

Eu consider ca totusi ar fi bine sa vrbesti cu mama si sa nu te lasi sa incerci sa ii explici ca iti este greu sa stai fara tatal tau si sa continui sa vorbesti cu el si la telefon sipe facebook fara ca ea sa stie, sper ca ti-am fost de folos

| b123 a răspuns:

Eu zic sa il cauti si sa incerci sa afli mai multe despre el. Eu nu am fost sau sunt in situatia asta dar stiu cum e sa traiesti doar cu un parinte. Poate daca ai rude pe care il cunosc ..intreaba-i si poate asa afli mai multe. happy