| Nuteintereseaza1999 a întrebat:

Hei TPU.ce inseamna swag? am vazt k un status pe facebook gen: 'Nu va mai puneti poze cu sapca in cap si nu mai scrieti la descriere SWAG " dau funda pentru cine imi zice!

1 răspuns:
| TheAce a răspuns:

Swag este in sine un acronim, folosit in ziua de astazi EXTREM DE PROST.
De fapt, SWAG este un termen inventat la inceputul anilor 60, de un grup de barbati homosexuali, in Hollywood. Deoarece pe atunci, nu exista public ideea de „gay", nu puteau sa vorbeasca despre asta, si au inventat acest cuvant care inseaman: Secretly we are gay.

Oamenii. si mai ales adolescentii au preluat acest cuvant ca fiind „cool", dar nici macar nu-i stiu originea...

Poate insa sa vina si de la ''swagger'', in traduce libera ''tupeist''.