| Deeliia a întrebat:

Hei TPU big grin!
Anii trecuti eram foarte atrasa de un baiat din scoala, dar inca il simpatizez laughing) Demult nu si-a manifestat un interes fata de mine, dar i-am scris de cateva ori si l-am ajutat cu lucrusoare minore cum ar fi lectii la diferite materii, sau sfaturi la testele anumitor profesori, etc happy si mai mult ca sigur aprecia gestul. Ei bine ce m-a dezamagit evident era faptul ca nu vorbea cu mine fata in fata deloc si probabil ca ma considera o cunostinta din scoala sau in cel mai bun caz o amica. Imi facea anumite complimente, cum ar fi ca sunt de treaba si "speciala" (dar ma rog, oricine poate spune asta si nu m-am ambalat). laughing
Toata vacanta de vara mi-am facut sperante ca o sa imi scrie, sau ca o sa fie curios sa ma cunoasca, iar eu pornind de la ideea ca poate s-a schimbat m-am gandit ca ii era rusine laughing
Una peste alta, i-am mai scris o data de cand a inceput anul dar nu mi-a raspuns.
Observ totusi ca se uita mereu la mine, si ma simt foarte stanjenita in pauze cu toate ca fiecare stam in "bisericute" diferite in pauze si vorbeste cu prietenii lui mereu il vad cum se uita cateodata lung la mine, si facem deseori contact vizual (destul de jenant pentru mine) laughing
Credeti ca ar trebui sa insist cu el? Vreau sa il cunosc, sa fim doar prieteni dar fara sa fiu enervanta sau sa-i fie sila de mine happy
Un sfat? Multumesc!

1 răspuns:
| Creierash a răspuns:

Buna Delia. Nu stiu ce varsta ai, dar avand in vedere ca inca esti la scoala, mi-am format deja o parere despre situatia ta. In primul rand, situatia este amuzanta, hai sa zicem ironica, pentru ca tu inca nu stii ce simti pentru el:
1) Ai inceput prin a spune ca iti placea de el, si ca inca il simpatizezi, si ca ti-ai dori ca si el sa manifeste interes fata de tine, ceea ce denota oarecum ca ti-ai dori sa fii intr-o relatie "amoroasa" cu el.
2) Ai incheiat prin a spune ca vrei sa fiti "doar prieteni".
Pai te poti decide?

Dar asta e mai putin important. Ne intereseaza motivele pentru care el se poarta asa. Ei bine, sansele cele mai mari sunt in aceste 2 situatii:
1) Baiatul respectiv are deja o prietena, si fiindu-i loial, ii este teama sa se implice in discutii cu tine prea lungi, pentru a nu face fata sa se simta "tradata".
2) (mai probabil) Ii place de alta fata, si incearca sa elimine discutiile cu alte fete, pentru a o face pe ea sa se simta speciala.

Alte explicatii ar mai fi ca tu esti o fire ceva mai "exploziva" (imi dau seama din felul tau de a te exprima), iar el este mai timid, SAU, pur si simplu nu ii place de tine in acel sens.

Totusi, vrei un sfat, asa ca ti-l dau:
Strange tare din dinti, strange pumnii, trage aer in piept, pregateste-te de ce-i mai rau, si du-te la el dupa ore, cand il vezi singur, si spune-i tot. Spune-i ce iti doresti. Spune-i ca iti place de el. Intreaba-l daca simte si el ceva pentru tine. Stiu ca o teama puternica, o jena infioratoare te tine pe loc sa faci asta, dar exista o mica sansa ca si el sa fie invaluit de aceeasi teama. Vorbeste cu el cand sunteti singuri. Spune-i. Si intreaba-l daca ii place de tine. Intreaba-l daca vrea sa fie cu tine.

Zic asta doar in cazul in care vrei intr-adevar sa fii cu el. Daca nu, si vrei sa fiti "doar prieteni", atunci nu prea ai sanse, pentru ca el deja a vazut ca tu nu prea te decizi intre a-l simpatiza si a-l place. Intai decide-te ce vrei tu de la el. Apoi spune-i.