| Fllorentina a întrebat:

Hei TPU :d car eii faza cu "babele "? baba dochia cand si-o lasat cate un cojok eu mi-am ales o baba, si ce se intampla? cum o sa fei ziua in care mi-am aleso asa o sa imi fie tot anul? dar dupa ce se ia? dupa vreme sau?

Răspuns Câştigător
| Byuska a răspuns:

Legenda Babelor si semnificatia lor
In traditia romaneasca intre 1 si 9 martie se spune ca Dochia isi implineste destinul urcand muntele, impreuna cu turma sa de oi. Aceste zile sunt cunoscute ca zilele Dochiei sau Babele cand vremea este schimbat-oare datorita caracterului capricios al Babei Dochia. Semnificatia povestii babei Dochia, prezentata sub forma conflictului dintre nora si soacra, se refera de fapt la confruntarea dintre anul vechi si anul nou, dintre iarna si vara, dintre frig si caldura, dintre sterilitate si fecunditate. Printre obiceiurile populare din luna Martie s-a pastrat traditia ca fiecare sa-si aleaga o Baba intre 1-9 martie. Legenda Babelor spune ca si in functie de starea vremii se prezice caracterul si norocul persoanei respective in acel an.
Folclorul romanesc prin aceste legende si mituri devine o importanta sursa de inspiratie pentru multi prozatori si poeti. Veridicitatea legendei Babei Dochia este oferita de rocile din muntii Ceahlau, o marturie incontestabila a acestui mit romanesc.

3 răspunsuri:
| Bylok a răspuns:

Buna!

Si eu am aceeasi dilemathinking

| Bylok a răspuns:

Iata ce am citit intr-un ziar: "Socotite periculoase, zilele babei Dochia sunt prilej de ritualuri de divinatie privind mersul timpului si soarta omului.Se spune ca asa cum va fi in ziua Dochiei(1 martie), asa va fi si vara. Daca in Zilele Babei ninge si-i furtuna, atunci se spune ca ea leapada un cojoc.In aceasta perioada este obiceiul ca fiecare persoana sa-si aleaga cate o zi,care ii va arata cum ii va fi sufletul peste an. Daca ziua este calda si frumoasa, omul va fi vesel. Daca nu, va fi mohorat."

| St3fY_3193 a răspuns:

Pai trebuie sa iti alegi o zi intre 1-9 martie sau o poti calcula din data nasteri EXsadla mine) ziua nasteri 19 1+9=10 si nu merge 1+0=1 (1 martie) si dupa ce ai ales ziua se spune ca la fel cu este ziua respectiva( innorata, cu soare...) asa o sa fie tot anul eu asa stiu :X Funditabig grin?:X