| AsdfghjkI32 a întrebat:

De ceva zile nu pot sa adorm, la culc la 5(AM) si ma trezesc la 2 (PM). Nu stiu ce sa fac ca sa imi vina somnul, aveti sfaturi sau solutii?
Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cumpara ceai de adormit si dormi la ce ora vrei cu el.

| pietrean a răspuns:

Oboseala si stresul isi spun cuvantul. Ziua poti sa bei ceaiuri calmante(tei,sunatoare)fara zahar, dar cu putina lamie, mancaruri usoare, mai ales seara inainte de culcare, adica pe la orele 19-20. Cateva zile, inainte de ora 22, poti sa iei cate 1-2 pastilute de SEDATIF PC(pastiluta o sugi),iar apoi,poti inlocui cu infuzie de ceai valeriana+paducel.
In camera,seara, sa eviti sa intre vreo lumina(trage draperiile),sa nu ai zgomot de nici-un fel,poate o melodie linistitoare,la volum mic,sa nu folosesti cafea,ceai verde, bauturi carbo-gazoase, sa te hidratezi bine(mai ales cu apa+lamaie)pe timpul zilei, mers mult prin aerul rece, evitand aglomeratiile.
Somn usor!

| ElenaSA a răspuns:

Se poate sa se fi dereglat somnul de la petrecerile de sarbatori. Te culci la 11 si daca peste noapte nu poti dormi bei lapte cald cu miere sau iei tinctura de valeriana-cateva picaturi.

| Mirunelu a răspuns:

Pune-ti alarme si trezeste-te mai devreme pe la 10, o sa fi rupta de oboseala seara si o sa adormi mai repede. Seara fa ceva plictisitor tare si apoi citeste o carte sa-ti oboseasca ochii. Daca e o carte greu de inteles sau daca incerci sa inveti ceva pentru scoala e si mai bine pentru ca munca intelectuala te oboseste si mai tare.

| DIVERGENT a răspuns:

Si mie mi se intampla cam acelasi lucru. Idei:
-Vizioneaza niste filme
-Asculta muzica usoara/clasica
-Citeste ceva
-Uita-te la televizor
-Mangaie o pisica (in caz ca ai una)
-Fa un dus cu apa calda
-Bea un ceai cald sau o cana cu lapte si miere inainte sa te culci etc.
Sfaturi si idei pentru un somn linistit si multe altele, gasesti in cartea "Intalnirea cu visele", scrisa de Ruth Berry, de la editura Trei.
Somn usor! happy