| Andreealol1234 a întrebat:

am ramas peste noapte la o prietena si n-am putut sa adorm, iar de atunci am probleme cu somnul, nu pot sa dorm seara si ajung sa ma culc abia pe la 5-6 dar fara sentimentul ala de oboseala. Am incercat sa-mi reglez somnul in felul urmator: am stat intr-o seara pana la 5 si dupa am dormit 5 ore, m-am trezit la 10 si ma gandeam ca daca o sa fiu obosita o sa reusesc sa ma culc devreme. De dimineata eram rupta de somn iar seara tot n-am reusit sa dorm pentru ca nu eram obosita. Va rog, chiar nu stiu ce sa mai fac, sunt in vacanta de iarna si voiam sa rezolv asta pana incepe liceul pentru ca ma trezesc la 6 si o sa fie o problema... Daca nu aveti alte solutii, somniferele ar ajuta? Tin sa precizez ca am 15 ani, nu stiu daca pot sa iau de la varsta asta.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este cazul să iei somnifere, ele pot doar să fie eficiente pe moment dar să perturbe în plus.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu recomand somnifere, fac mai mult rău decât bine.
Să îți propui tu singură un regim militar.
Te pui în pat la ora 22. Stai cu lumina stinsă și ochii închiși.
Numeri de la 1000 la 1, invers. Continui așa toată noaptea.
La ora 06.00 deșteptarea, gimnastică intensă o oră.
Cât ești în vacanță, gimnastică, alergare, plimbare încă 5 ore. Nici un moment de somn până la ora 22, fără milă de tine.
Să vezi cum revine somnul.
Să stai în pat cu ochii închiși, compensează lipsa termporară de somn.

Răspuns utilizator avertizat