| Kimberly2005 a întrebat:

Hei, TPU! Deci am nevoie de niste sfaturi, nu pentru mine, pentru sora mea mai mica. Deci mai intai a aflat ca trebuie sa poarte aparat dentar (a acceptat asta pana la urma). A fost la un control oftalmologic pentru ca nu prea vedea bine si a aflat ca trebuie sa poarte ochelari. Trece clasa a 7-a si ii e frica de ce va urma, adica toti (cu excluderea prietenelor) vor rade de ea si o vor face tocilara. Acum e suparata si numai la asta se gandeste. Ce credeti ca ar trebui sa faca ca sa nu se mai gandeasca la asta? Sau sa nu se simta prost anul asta la scoala din cauza urmatorului ei aspect si rasetele colegilor?
Dau funda la cel mai bun raspuns!

3 răspunsuri:
| SilviaD92 a răspuns:

Ea pur si simplu trebuie sa evite rautatile colegilor. Poate ei rad pentru ca de fapt nu inteleg care este semnificatia unui aparat dentar. Altii si ar dori sa isi puna aparat dentar dar nu au resursele financiare necesare. Cand ea o sa aiba un zambet perfect cei din jurul ei o vor invidia. In privinta ochelarilor la fel. nu trebuie sa ii pese de ce spun ei. important este ca ea sa fie cea care se simte bine in pielea ei si sa se simta bine ca are o vedere buna cu ajutorul rau. Nu este ceva de ras.

| deliacg a răspuns:

Hei! Am purtat si ei aparat dentar, doar ca eu mi l am dorit.De obicei, daca nu e ceva foarte grav il poti 1 an si jumatate ca si mine.Iti vine sa crezi sau nu, mi-a placut sa port aparat dentar si mi-a parut rau ca mi l am dat jos(in decembrie) desi de mult timp ma imaginam fara el laughing).Nu mi se pare ceva amuzant, o faci pentru binele tau.Anul trecut mergeam cu autobuzul si o doamna in varsta de la tara a inceput sa ne povesteasca viata ei, apoi m-a intrebat ''Cum poti sa stai cu fiarele ale in gura?'', I am zis ca imi doresc dinti drepti, ca a fost alegerea mea si ca nu ma deranjeaza cu nimic. Port si ochelari.Asta e.n am ce zice, nici mie nu mi place dar daca e mica dioptria nu are de ce sa se intristeze asa tare. Apropo e bine sa te considere ceilalti tocilara chiar daca e doar pentru aspect, iar daca se impaca cu ideea de a si pune ochelari si gaseste o rama care ii place spune le parintilor tai sa o lase sa isi ia ce vrea ea altfel n o sa i poarte.Eu tot in a 7a mi am pus aparatul dentar, o sa o doara la inceput cam o saptamana, dar merita. Spune i ca nu conteaza ce zic altii, ea o sa aiba in zambet mai fumos atunci cand va rade de ei.

| AleexisViol3t a răspuns:

In ziua de azi majoritatea copiilor sunt foarte rautaciosi. Si colegii mei sunt la fel, rad la fiecare defect al unei persoane, indiferent de cat de deșteaptă si de treaba e. Sfatul meu e ca ar trebui sa nu pună la suflet vorbele lor, deoarece nimeni nu este perfect, indiferent de hainele pe care le poarta si de fata(care pare perfecta )pe care o afiseaza