| anonimaalee29 a întrebat:

Hei, imi voi pune aparat dentar in curand si port si ochelari, si am un mic complex despre asta...adica si ochelari si aparat dentar. Trebuie sa imi fac griji? Va rade lumea de mine? Adica eu voi trata cu indiferenta, dar ma va afecta putin.
Si mai e o chestie, ce rame de ochelari mi-ar avantaja fața? O am rotunda.
Multumescc

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca esti slab de caracter, speriat, fara incredere in tine nici nu trebuie sa ai vreun defect fizic evident ca o sa-ti inventeze ei unul. Totul tine de atitudine, daca esti impacat cu tine, te accepti cum esti, te apreciezi, n-o sa aiba nimeni nimic cu tine. Si chiar daca fac vreun comentariu, trebuie mereu sa abordezi situtatia cu umor, autoironie.

| CatGirl a răspuns:

Cred ca ar trebui sa alegi o rama cu linii unghiulare indraznete si sa te asiguri ca linia de jos a ramei este deasupra pometilor. Iar in ceea ce priveste comentariile rautacioase, nu le baga in seama! Lumea va fi rea, indiferent de situatie. Cel mai important e sa ai tu incredere in tine si sa te simti tu bine in pielea ta.

| anamariarot a răspuns:

Nu trebuie să-ți faci nicio grijă. Dacă râde cineva, râde de ignoranța și prostia care îi zac în creier.
În cabinetele oftalmologice există mai multe tipuri de rame, inclusiv oglindă/oglinzi, deci poți proba mai multe și alegi ce ți se pare că te avantajează cel mai mult

| BlueDark a răspuns:

In liceu eram uratel.Si aveam niste ochelari...Doamne fereste laughing Aratam ca Harry Potter! Cand mi-au mai pus si aparat dentar, pfaiiii...Plus ca mai aveam si acnee(cosuri) pe fata.
Sincer, eu chiar eram uratel!
Cand mi-am dat jos aparatul dentar si ochelarii(am facut o operatie de corectare a dioptriilor), eram cel mai misto tip din tot liceul. Aveam, in sfarsit, dintii drepti.Si nu mai mijeam ochii la tabla, ca vedeam si bine.
Toti tipii care radeau de mine au ramas fara gagici, ca au sarit toate ca "admiratoare" pe minelaughing
Dar eu nu ma uitam la ele, eram prea frumos pentru dansele laughing
Concluzia:Toate astea-s spre binele tau.Lasa lumea sa zica ce vrea.Cine rade la urma, rade mai bine(si cu dintii drepti happy )

| anonimaalee29 explică (pentru BlueDark):

Eu nu am acnee, dar am puncte negre. Si port ochelari de mul timp si lumea s-a obisnuit deja, si chiar nu vreau sa imi fac operatie. Imi este teama sa nu ma jigneasca cineva cumva laughing dar vorba ta, cine rade la urma rade mai bine laughing

| BlueDark a răspuns (pentru anonimaalee29):

Ti-am zis asta in ideea ca eu eram chiar urat. Faza e ca la ochelari poti sa nu renunti, eu am facut-o pentru ca ma saturasem sa tot am grija de ei.Practicam si basket, iar atunci trebuia sa ii dau jos si nu prea vedeam...Cat despre aparat, tu vei avea dintii drepti, e spre binele tau happy