| Iamr3d a întrebat:

Imi puteti explica si mie profilurile liceelor(economic, tehnologic, științe sociale sau filo) cate ore, teze si astea?
Eu as vrea la științe sociale.

1 răspuns:
| ZyRRe a răspuns:

La stiinte sociale am fost si eu deci, ai asa:
Clasa a IX-a: Lb Romana, Lb Engleza, Lb. Franceza, Istorie, Geografie, Logica, Matematica, Chimie, si optionalele alese. Teze la Lb. Romana si istorie.
Clasa a X-a la fel, doar ca in loc de Logica ai Ed. Antreprenoriala
Clasa a XI-a se scoate Chimia, iar in loc de Ed. Antreprenoriala ai Economie si Sociologie.
Clasa a XII-a in loc de Economie ai Filosofie.
Teze doar la Romana si istorie, astea sunt obligatorii la BAC.
A treia alegere la bac se va face dintre: Logica, Economie, Sociologie, Filosofie si Geografie.
Materia de bac pentru istorie si geografie este doar din clasa a XII-a, iar la Lb.Romana cam din tot liceul, mai putin clasa a XI-a, acolo nu se fac cine stie ce chestii importante pentru BAC.
Religia optionala pentru fiecare an scolar.
Cam astea sunt in mare, sper ca te-am ajutat. Daca a mai ramas vreo materie nu e importanta, se trece cu ochii inchisi.
P.S.: La matematica si chimie nu o sa fie chiar asa greu, depinde acum si de cat de indulgenti vor fi profesorii.