| CoriiKidd a întrebat:

Hei TPU.
Imi puteti spune ce inseamna : Valoare stilistica de epitet?
Fac un excercitiu unde trebuie sa fac o descriere a unui obiect in care sa folosesc cel putin 2 adjective provenite din verbe la participiu cu valoare stilistica de epitet [in care sa realizez personificarea unui obiect ]. - > (Nu e TEMA, fac exercitii in plus sad la romana..pentru ca nu m-am descurcat prea bine pe sem. I oh go on sigh si vreau sa fac acum in plus. ce nu am inteles )

Răspuns Câştigător
| Batistuță a răspuns:

Nu e nimic oh go on. Eu zic așa : chiar și temă dacă era, până la urmă dacă nu ai înțeles trebuie să-ți explice cineva. Verbele la participiu sunt de exemplu : mâncat, ajutat, făcut, devenit. Și pentru că sunt verbe la participiu, nu e greu să le faci adjective și la fel și cu epitetele. O să îți dau exemple de verbe la participiu ca adjective cu valoare de epitet :

Cartea colorată este pe masă.

sau.

Măsuța construită de tatăl meu este frumoasă.

Sper că ai înțeles, pentru că eu nu mă pricep prea bine să explic dar happy.