| Sashavalentine a întrebat:

p: Am 13 ani, sunt fata iar fratele meu fumeaza, i-am zis ca nu o mai faca dar nu vrea sa asculte, si zice ca o sa ma apuc si eu de fumat in liceu, dar nu as face asta nici platita. straight face. Nici nu suport fumul acela. Si stiu ca dau bani degeaba pe tigari si imi ruinez sanatatea. Si, imi spune ca asa gandea si el la varsta mea. (are 17 ani). Deci, intrebarea mea este : voi tot asa gandeati si v-ati apucat de fumat sau nu?

11 răspunsuri:
| georgegeorge90 a răspuns:

Eu nu fumez, si nici tu sa nu o faci laughing

| OnuOnulică a răspuns:

Nu am fumat niciodată și nici nu cred că o să o fac. Poate din simplu motiv ca și tine că nu suport fumul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu toata lumea cedeaza tentatie, dar fratele tau are dreptat, din diverse motive poti ajunge foarte usor sa te apuci de fumat si probabil cei mai multi tineri din ziua de azi se apuca de fumat doar di n cauza anturajului

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Eu am 14 ani si as vrea asa de mult sa fumez pentru ca mi se pare foarte sexy (nu la toate persoanele), dar dupa ma gandesc ca imi iubesc viata si nu vreau s-o distrug. Daca cineva mi-ar garanta ca nu patesc nimic de la fumat, jur ca m-as apuca imediat de chestia asta, dar pana atunci, nu! O data ce incepi, nu o sa fie deloc usor sa te dezobisnuiesti de asta. Daca fratelui tau ii place sa fumeze, lasa-l in pace! Nu o sa reusesti sa schimbi absolut nimic la el si nu o sa te asculte indiferent de ce o sa ii spui. Poate ca intr-o buna zi, isi va da singur seama ca face o mare greseala. Astea provoaca dependenta!

| cristinicadulcica18 a răspuns:

In primul rand majoritatea adolescentilor se apuca de fumat
1. Din cauza anturajului
2. Din cauza curiozitatii
3. Din cauza PROSTIEI
4.Pentru ca vrei sa arati cool (tot o prostie)
Faza e ca oamenii se sunt usor de manipulat si vor sa incerce orice. Daca tii cont de factorii de mai sus poti bine mersii sa nu fumezi toata viata. gandeste-te la sanatatea ta si gandeste-te ca peste cativa ani o sa iti para rau ca te vei imbolnavi mai repede. succes incontinuare.:*

| rDeea a răspuns:

Nu, nici nu mă voi apuca de fumat.
De ce să dau banii pe ţigări când pot să-mi iau haine de firmă, electronice şi multe altele. Nu am de gând să-mi stric viaţa cu aşa ceva.
Fratele tău poate vrea să se lase de fumat dar nu poate ca multe alte persoane, spune-i că dacă îşi iubeşte familia sau ţine la viaţa lui şi la bani să se lase.

| mary1990 a răspuns:

Am si eu un prieten care imi este foarte apropiat si are tot 17 si fuma, pana cand m-am inerveaza pentru ca nu mă asculta niciodata cand ii spun sa lase tigarile, si i-am spus asa ( mam uimit si pe mine un pic ) :
-Stii ceva? Deja astept sa mori din cauza tigarilor, o sa merg la înmormântare ta in alb si o sa rad! happy
Prima data a ras si sa uita la mine. De atunci nu mai fumează. Si nu, urăsc fumul, ma înec cand il respir dapai sa mai si fumez happy

| an0therkid a răspuns:

Sincer nu fumez dar nici fumul nu ma deranjeaza, probabil fratele tau se va lasa de asta cand o sa ramana fara bani si nu o sa castige destui bani sa cumpere happy
si sa nu crezi ca oamenii se apuca de fumat sa fie cool sau anturajul e de vina; ei se apuca din diferite motive gen frustrari; neintelegere din partea altora; pierderea cuiva drag; curiozitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fumat si eu in primul an de liceu sa fiu ca restul dar dupa 3 luni mi-am dat seama ca sunt le fel de dobitoc ca restul si le-am lasat. bani dati aiurea, e rau cand muncesti pentru ei si se duce aiurea laughing

| thegatekeeper a răspuns:

Nu e o regula ca odata intrat la liceu sa te apuci de fumat, desi din cate am observat, o mare parte dintre persoane se apuca de fumat in aceasta perioada, in special in clasele a XI-a si a XII-a, si continua si dupa liceu. Dar daca tu nu doresti sa faci acest lucru si daca nu esti influentabila, de obicei, atunci nu te vei apuca, daca ramai ferma pe pozitii. Personal, nu gasesc nimic interesant sau "cool" in a fuma si nu inteleg de unde conceptia aceasta. Eu doar am incercat, de curiozitate, dar doar mi-a confirmat parerea, cum ca nu e nimic special in asta.

| deliqventa13 a răspuns:

Eu am 16 ani si inca imi sustin decizia de a nu fuma.Sunt de acord cu tine.Nu voi face asta pentru nimic in lume, nici macar de amuzament.Fratele tau nu stie ce pierde daca fumeaza sad