| FloareaLotusuluiAlb a întrebat:

Ajutooor nu mai suport de cand ma nasc tata si mama fumeaza iar eu nu pot suporta deloc fumul mereu si cand ei fumeaza in sufragerie si eu la etaj in camera me in somn simt fumul intr-o noapte era sa mor si ei nu au renuntat la fumat acum serios ce pot face mereu candincep sa fumeze eu dusesc in continu si nu mai stiu ce a fac va rog ajutor am incercat orice metoda le-am spus ca arunca bani degeaba dar nu nu ma inteleg cu ei intr-o zi au cumparat tigari de un milion deci nu mai suport va rog ajutor respir fumul asta zi de zi si tata daca o zi nu are tigari incepe sa injure dar mama nu mama mai iese in curte dar tata nu nu pot nici la baie sa ma duc ca e plin defom deci nu mai pot odata au chemat 112 ca era sa mor de la fum dar nooo o zi au stat si pe urma iar va rog ajutor nu mai stiu ce sa fac ajutooor mereu imi afecteaza sanatatea ajutoooor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Spunele sa fumeze afara si punct de fumat nu ai cum sa ii opresti tu e un viciu un drog care provoaca dependenta.Si cu faza asta cu muritu din cauza ca fumau o tigara cand ei erau intr-o incapere si tu in alta exagerezi ce naiba ca nu is turnu de la cernobal

| anonimg a răspuns:

Fumul si mirosul intra de obicei pe sub usa; zona aceea trebuie astupata cu o haina, o carpa, orice. Nu trebuie intepenita sub usa, ci pusa in dreptul usii chiar pe interiorul camerei.

Oricum soarta alor tai este pecetluita: or sa moara chinuiti de cancer in gat sau la plamani.

In locul tau as alege singuratatea decat atmosfera urata de acasa.

| Andwta a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa ceri ajutorul unei rude. Sa ii spui ce te deranjeaza si poate acea persoana va vorbi cu ei sau poti sa vorbesti cu parinti sa fumeze afara sau doar intr-o camera. Imi pare rau pentru problema ta, nici eu nu suport fumu de la tigara.

| Staif a răspuns:

Spune-le ca iti este rau in fiecare noapte. Cere-le sa te duca la medicul pneumolog (de plamani). Fa raza la plamani si daca ai ceva, se vor speria singuri.

| mimi a răspuns:

Asta e o dependenta, deci o boala. Eu de exemplu urasc oamenii care beau si fumeaza. Nu o sa ii poti schimba numai daca ii rogi sa inceteze. Actioneaza. Suna la telefonul copilului sau la protectia copilului. Ei iti incalaca drepturile si daca spui ca cat pe ce nu ai murit nu poti sta cu mainile in san. De ce nu te muti la bunici sau la alte rude?

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru mimi):

Pai as putea la bunici dar pe acolo nu am ce sa fac bine pentru ca mi-ar fi dor de parinti si au o curte mare mare rau dar nu am ce sa fac acolo e la tara are porci caini gaini cocosi rate cai... si nu nimeni cu care pot sta decat cu mamaie, tataie, fratemiu de 25 de ani (il iubesc mult la fel si eu) si mai e decatlogodnica sa bine si din cand in cand mai vine si nepotul meu de 3 ani

| mimi a răspuns (pentru FloareaLotusuluiAlb):

Atunci du-te la un medic si da niste analize. Sper sa descoperi ca esti sanatoasa, dar daca totusi analizele iti descopera vreo boala sau vreun sindrom, arata-le parintilor tai. Poate o sa inteleaga ce iti face fumul lor. Alte rude nu ai? Poti pleca totusi pe o perioada la bunici. Parintii o sa intaleaga ca le lipsesti si o sa faca orice ca sa te intorci.

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru mimi):

Da mersi

| FloareaLotusuluiAlb explică:

A da si eu le-am spus mama tata ma afecteaza foarte mult si ei au spus:e te afecteaza! cu fratitu am fumat tigari dinalea nenrocite din carpati

| Ralu_Raluka_1995 a răspuns:

Ştiu cum e si eu am incercat orice dar nu merge nimic pur şi simplu e o dependență de car nu poți scăpa, sper ca tu să reuşeşti să faci ceva că eu nu am reuşit

| Dragos223 a răspuns:

Incearca sa ai o discutie serioasa cu ei si zi le cat de mult suferi de pe seama asta, daca nu incearca sa i faci sa se simta foarte prost si poate vei reusi!