| 07629ma a întrebat:

Sunt a VIII-a si la anul susțin examenul. sunt foarte stresata si imi este foarte frică ca o sa il iau cu nota mica, ba chiar ca nu o sa il iau deloc iar profele o sa fie dezamăgite de mine si nu pot intra la liceul dorit. La română profa ne tot zice ca e foarte greu si ne sperie. De la un timp imi cade parul foarte des, probabil de la stres. Am gasit pe net un site cu modelul oficial al examenelor (roma/mate) ce inseamna? Ca vor fii subiecte asemănătoare? Adica la fel dar alte numere etc? Voi cum ati invatat pentru examen? Cu câte zile inainte? Orice răspuns si orice parere conteaza pentru mine foarte mult! Doi ani la rând a căzut liricul iar prietena mea a spus ca al treilea nu o sa mai cada tot liricul...voi ce credeți ca ar cadea? Epicul? Doina? Genul dramatic? Sunt foarte stresata, cum pot face sa nu uit materia?
Va rog aajutați-ma! Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Nu e așa greu la examen. Și profa mea tot spune că e super greu dar nu e așa. Uită-te la subiectele din anii trecuți și o sa vezi cat de ușor sunt acestea. La fel vei primii și tu la anul.

| Florentina_Bianca_2002 a răspuns:

Nu trebuie să stai aşa stresată.
Ba mai mult daca te gandeşti mereu numai la asta o să uiti totul in ziua aceea. Si o sa te pierzi cu totul.
Incearca sa fii putin mai relaxată.
Da, subiectele sunt destul de asemanatoare, de aceea trebuie sa lucrezi pe teste si sa te obisnuiesti cu ele.
Cât despre argumentari, nu stiu ce să zic, nu stie nimeni ce o să pice.
Bafta la examen!