| Arcani a întrebat:

Hei TPU.Sunt la liceu in clasa a IX-a si pe primul semestru mi-a iesit media 7 la informatica.Este posibil sa raman corigent pe vara daca semestrul asta am media 4?
Eu stiam ca se face media pe ambele semestre si daca ai mai mult de 5 treci.Imi poate spune cineva, sunt putin ingrijorat!

Răspuns Câştigător
| Anca6991 a răspuns:

Daca iti iese 4 vei avea media generala 5, 5, iar daca vei avea 3 iti va iesi 5. In ambele cazuri nu se pune problema de corigenta. Numai daca ai 2, respectiv 1, vei ramane corigent, dar asta e practic imposibil. Bafta!

5 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Şi ştiai bine. Poţi să ai pe semestrul 2 media 3 şi tot treci.

| OnuOnulică a răspuns:

Evident că o să treci. Dacă îți ieșea media 2 atunci nu treceai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7+4=11
11:2=5.5
Media minimă de trecere e de 5.

| lovecats123 a răspuns:

Stai linistit ca trezi, media se face pe ambele semestre adica iti iese peste 5.

| Cristina12457 a răspuns:

Nu ai cum sa ramai corigent daca pe sem asta iti iese 4. Doar daca iti iese 1 sau 2 ramai corigent, daca pe celalalt semestru ai media 7. Deci raspunsul este nu