| cool1 a întrebat:

Voi pune o intrebare importanta pentru mine, deci va rog tratati cu seriozitate.Sunt clasa a-X-a, pe profilul mate-info intensiv informatica.Ma descurc liniar la majoritatea materiilor.Acum,problema se pune in felul urmator: observandu-ma de-a lungul timpului,mi-am dat seama ca mie mi-au placut si imi plac materiile la care am avut PROFESORI buni,empatici,care au reusit sa-mi "strecoare" informatia in cap,si astfel am avut rezultate exceptionale la aceste,de ex in gimnaziu la romana,matematica si biologie,iar acum in liceu la romana,engleza,chimie,biologie,TIC (la matematica am un profesor execrabil).Ei bine,situatia fiind asa, nu am reusit nici pana acum sa imi descopar vocatia.Momentan am o fixatie pentru Academia de informatii,pe o ramura la care cred ca m-as descurca (si bineinteles as putea sa fiu acceptata),pentru ca de mica mi-am dorit sa lucrez la SRI, avand rude in acest domeniu.Totusi,de o perioada ma intereseaza foarte mult si medicina,in sensul ca am o obsesie pentru chirurgie(ma uit pe internet la tot felul de operatii,chiar pot sa zic ca am invatat multi termeni in domeniu si ador sa vorbesc despre tot ce e legat de medicina).Sunt bunicica la chimie si cred ca sunt in stare sa invat niste anatomie, dar ma gandesc ca asta o fi doar o pasa in procesul de autocunoastere. poate SRI-ul e doar o pasa...deasemenea merg in fiecare an la olimpiada de romana si am castigat mereu locuri fruntase in clasamentul judetean... engleza o vorbesc fluent,deci si facultatea de limbi o vad ca pe o varianta.
Practic,in mintea mea e o varza,si nu am nici cea mai mica idee care mi-e locul, drumul meu in viata.Momentan,alegerea unei facultati este definitorie pentru ce voi deveni, asa ca am nevoie de un raspuns.Ce ar trebui sa fac?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O sa-l descoperi, crede-ma. Nu te apuca de acum de pregatiri ca te mai poti razgandi.
Pe mine m-a lovit pe la inceputul semestrului al 2-lea din a XII-a. Am fost norocoasa ca nu mi s-a pus pata pe o facultate pretentioasa.

| cool1 explică (pentru Adry05):

Pai si daca o sa mi se puna pata pe o facultate pretentioasa? Adica la alea pe care le-am enumerat nu-i chiar asa de usor de intrat...

| Adry05 a răspuns (pentru cool1):

Pai eu pe limbi merg. laughing E chiar usoara admiterea daca iti plac si lucrezi. Ai noroc din punctul asta de vedere, ca oricum limbile straine iti vor trebui, deci te poti apuca sa inveti, daca te hotorasti pe altceva oricum ai un avantaj ca stii 1/2 limbi straine.

| WaterDrop a răspuns (pentru Adry05):

"Pai eu pe limbi merg" He!

| Adry05 a răspuns (pentru WaterDrop):

Acum realizez cum suna. laughing))

| WaterDrop a răspuns:

90 % din angajati nu sunt multumiti de profesia aleasa.Este o realitate.Toti au fost in situatia ta deci. Ideal ar fi sa te orientezi catre ceva care iti poate asigura un viitor independent financiar cat mai bun, iar restul lucrurilor care te atrag sa le transformi in pasiuni pentru timpul liber.Multe s`au schimbat si lumea din ziua de azi nu se mai hraneste din "ce mi-ar place sa fac" ci din "ce sunt nevoita sa fac". Alege una care te`ar avantaja cel mai mult si lasa pasiunile pentru o zi cu soare happy

| asdfq a răspuns:

Dai cu banu'.
Nu e nimic definitoriu pana nu te hotarasti tu ca este.