| Berni13 a întrebat:

Hei! Va rog ajutati-ma la romana va rog ! Construieste enunturi in care pronumele nehotarat "altul" sa aiba , pe rand , functia sintactica de : subiect , nume predicativ , complement direct , complement indirect , complement de agent , atribut . Multumeschappy

Răspuns Câştigător
| ZamfirGeorge a răspuns:

Altul ar stii sa gandeasca mai bine. - subiect
Andrei, imi pare rau, dar il iubesc pe altul. - C.D.
Stau si ma gandesc la altul. - C.I.
Baiatul a fost ajutat de altul. - C. de agent
Am plecat cu alt tren. - ATR, aici al exclus articolul... sper ca e in regula. Imi pare rau dar nu imi vine nici macar o idee cu numele predicativ.
Sper sa te ajute.

1 răspuns: