| Georgysupergirl a întrebat:

Heii AJUTOR!
Pentru maine trebuie sa duc ceva idei cum sa facem martisoare ca sa le vindem [le facem la scoala]
si nu prea am idei:-s m-am gandit la ceva cu scoici...sau ceva de genu. da nu stiucrying
dati-mi idei va ROG!
dau fundita:X:X:X mersi mult:*

4 răspunsuri:
| kleorys a răspuns:

Uite o pagina poate te ajuta http://ilovehandmade.ro/category/tutoriale-handmade/

| Aly2 a răspuns:

Ai nevoie de:lut,acuarele tempera,ornamente micute, ata rosie si alba, banda adeziva si un strop de imaginatie.
1.Uda lutul si modeleazal cum iti doresti.Aici dai frau liber imaginatiei; poti face trifoi,fluturi,flori,papuci,palari, copacei, inimioare sau orice altceva iti doresti.
2.Lasa sa se usuce cam 6 ore. Dupa asta, cu putina indemanare, picteaza modelele asa cum iti doresti.
3.Adauga ornamentele oriunde iti doresti(nu trebuie neaparat sa pui si ornamente). Lasa sa se usuce timp de o ora.
4.Intre timp apucate sa faci sforile rasucind ata alba ca ata rosie. Dupa ce ai rasucit, inoada ambele capete.Fa o fundita din rezultatul obtinut si repeta aceiasi pasi ca sa faci fundite la toate martisoarele.
5.Cand totul este gata, lipeste funditele de martisoare cu foarte putina banda adeziva, pe spate.Gata!
Pont:poti adauga lipici cu sclipici, acuarele lucioase sau orice iti trece prin cap!
Si din scoici, si cu floricele, un fluturas si ceva ce sa simbolizeze noroc, o potcoava sau un trigoi cu 4 foi. Bafta! Fundita?big grinhappy:*

| Aly2 a răspuns:

Scuze trifoi.

| MewYoshiko a răspuns:

Ai putea si din ghinzi pictate cu argintiu sau sa faci cu floricele origami... sunt niste modele destul de dragalase... dar ideea cu scoica e tare buna! ☺