| dedebt a întrebat:

:*:*
Azi am teza.batting eyelashes clasa a7a. b-) Si imi trebuie urgent sa stiu :
Virgula, semn grafic marcheaza... (dati. mi toate posibilitatile)
Cratima, semn grafic marcheaza... (dati. mi toate posibilitatile).
Va rog. [-o< Fuuunda evident. straight face Mersiii. :X

Răspuns Câştigător
| Gabryelootsa a răspuns:

CRATIMA marchează:
• rostirea împreună a două sau mai multe cuvinte:
* dacă lipsesc sunete: c-am plecat (că am plecat); m-a văzut (mă a văzut)
* se-nţelege (se înţelege); într-o zi (întru o zi)
* dacă nu lipsesc sunete: dă-ne (ne dă) strigă-mă (mă strigă)

• scrierea unor cuvinte compuse, comune sau proprii:
câine-lup; redactor-şef; floarea-soarelui; Popeşti-Leordeni; Vinţu-de-Sus;

• despărţirea cuvintelor în silabe:
ma-să; ba-la-dă; car-te; oa-meni;

• cantitatea, fiind pusă între două numerale: doua-trei; cinci-şase; o sută-două;

. Virgula

-delimiteaza grafic unele propozitii in cadrul unei fraze si unele parti de propozitie in cadrul propozitiei. Virgula arata felul in care fraza si propozitia se despart in elementele lor constructive, pe baza raporturilor sintactice dintre ele(functia gramatica)

-modurile de folosire a virgulei in limbi diferite nu exista deosebiri esentiale

-virgula marcheaza grafic anumite pauze scurte facute in cursul rostirii unei propozitii sau fraze.Astfel, ea, alaturi de alte semne de punctuatie, serveste la redarea grafica a ritmului vorbirii si a intonatiei
Sper sa iti fie de ajutorbig grin
funda?batting eyelashes
-totodata, ea realizeaza rapoarte de coordonare si subordonare prin juxtapune in interiorul unei fraze