| ThisGirlHere a întrebat:

Heii dragilor big grin. Ce legatura are iepurele cu Pastele? big grin [Fundoi pentru cel mai dragut raspuns laughing ]

Răspuns Câştigător
| KateMiddleton a răspuns:

In vremuri indepartate, ca de altfel si in zilele noastre, iepurele era privit drept un simbol al fertilitatii, unele culturi considerandu-l chiar un mesager sacru al divinitatii. O veche legenda nordica spune ca, intr-o iarna, zeita Eostre a gasit o pasare ranita pe camp. Pentru a o salva de la moarte, zeita a transformat-o intr-o iepuroaica, aceasta pastrand insa capacitatea de a depune oua. Pentru a-i multumi binefacatoarei sale, iepuroaica decora toate ouale facute si i le daruia zeitei.
Aceasta legenda se pastreaza vie chiar si in zilele noastre, copiii asteptand de Paste iepurasul care face un cuib plin de oua colorate.

Te pup. Fundoiul care l-ai promis?

2 răspunsuri:
| Iubibilăă a răspuns:

Simbolul fertilitati.
Pa, pa.