| TheWomanInBlack a întrebat:

Heii! Nu stiti cum se fac pozele in care se vede clar un singur obiect din poza si restul in ceata? Se fac din aparat sau se pot modifica in acest fel? Daca da cu ce program?
Funda+Vot

Răspuns Câştigător
| spxinsane a răspuns:

Iti zic cum se poate face si din aparat (asa este cel mai indicat) si dintr-un program de editare.
App : la acel efect ii zice BOKEH :) (cand il faci pe calculator o sa il gasesti sub numele de FAKE BOKEH)

- din aparat, este necasr sa pui aparatul pe M (manual) si iti alegi o deschidere a diafragmei cat mai mare, adica o valoare a F-ului cat mai mica (1.4, 1.8, 2.8... depinde cat te lasa apartul) si focalizezi pe ce ai nevoie. Daca vrei sa fie separarea de undal si mai puternica incearca sa te dai mai in spate, dai zoom (asta daca te lasa aparatul) si at iese si mai placut

- daca vrei sa faci pe calculator poti sa faci cu Adobe Photoshop

tutorial Adobe Photoshop
-http://www.youtube.com/watch?v=CDTBgCSlpCo

-http://www.scrapbookgraphics.com/vBulletin/showthread.php? 7783-Photo-Editing-Tutorial-Fake-Bokeh

Spor