| OFata77 a întrebat:

Heii TPU! Cum sa scap de timiditate? Sunt mai timida si vreau sa-mi fac si eu mai multi prieteni,sa fiu ma sociabila, mai populara. sad Dau funda

4 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa iti petreci mai mult timp prin pauze cu prietenii tai chiar sa iesi mai mult prin oras, o sa te ajute.

| Antisistem11 a răspuns:

Spanzura-te. vei scapa de toate

| lovecats123 a răspuns:

Pot spune ca am fost cea mai timida persoana pe care o cunosc vreodata...pana la varsta de 14 ani. Exista studii care zic ca timiditatea dispare in jurul varstei de 14-15 ani insa eu cred ca la mine nu a contribuit doar varsta. Pur si simplu schimbarea a pornit din interior, fiindca imi doream sa ma schimb. M-am uitat la multe seriale pentru adolescenti din care am invatat multeee. Am incercat sa fiu o persoana mai vesela, mereu cu zambetul pe buze, gata sa ii ajut pe cei din jurul meu. Nu am incercat sa fiu altcineva ci doar sa imi dezvalui adevarat personalitate pe care nu puteam sa o arat decat familiei. Prietenii mei mi-au fot alaturi, m-au ajutat sa cunosc oameni noi. Acum pot spune ca ador sa cunosc persoane. Cu toate ca inainte gura lumii ma facea sa ajung pana la lacrimi, am hotarat sa ii dau in colo. Am constientizat ca nu merita sa sufar pentru niste cuvinte care DA dor! pentru ca viata e prea scurta. Am inceut sa ma arunc cu capul inainte in tot felul de fapte si actiuni de care imi e teama. Am inceput sa am incredere in mine si brusc toti au inceput sa ma aprecieze. Se zice ca de obicei nu iti poti masca frica si timiditatea oricat de mult ai incerca de aceea trebuie sa emani dor fericire.Recunosc ca n gimnaziu, am fost batjocorita fiindca taceam mereu. Acum nimeni nu se mai ia de mine...cu timpul se schimba si mentaliatatea ta. Si te rog nu alerga dupa popularitate. Tustii ce inseamna? sa fii inconjurat de oameni falsi, sa traiesti intr-o minciuna si sa ai mii de dusmani. Exteriorizeaza-te, nu iti fie teama sa fii naturala. Am si eu asa o colega, nu ii pasa de absolut nimic si de aceea e si apreciata. NU uita: In zilele noastre cine e bun si tace e luat de prost.Concluzia este ca gandesti prea mult, stai calma si fa tot ce iti trece prin cap dar nu pana la extrem.
Ps: AMS m-a facut sa devin mai inchisa in mine deci daca esti fana te rog sa nu iei ca exemplu acele personaje.Fii puternica!

| ThatGirl77 a răspuns:

In primul rand, timiditatea nu e neaparat un defect, beietilor le plac fetele timide iar cine iti va fi prieten adevarat te va accepta asa cum esti.Plus timitatea nu va fi pentru totdeauna.
Legat de cum sa scapi de timiditate aici e ceva de lucru.In primul rand oamenii timizi au o parere foarte proasta despre ei si mereu le e frica sa nu cumva sa spuna ceva gresit si sa lase o parere proasta oamenilor.Sunt sigura ca si tu treci prin asta. Poti sa incepi sa te iubesti pe tine insati si sa te accepti asa cum esti, sa ai incredere in tine.Nu ar trebui sa iti pese atat de mult de ceea ce cred oamenii pentru ca nici lor nu le pasa.Pur si simplu i-ati inima in dinti si du-te si vorbeste cu oamenii fara nici o retinere si o sa vezi ca nu vei regreta si fii tu insati atunci cand vorbesti cu ei.Foarte important este sa le zambesti, nici de cum sa fii trista.Astfel le transmiti o energie pozitiva si ei vor vrea sa stea cat mai mult in preajma ta.
Inca un lucru pe care l-ai putea face ar fi sa lucrezi cu increderea in tine si cu percepti ta asupra lumii.O sa reusesti sa scapi de timiditate cu putin curaj.Multe persoane se confrunta cu ea.
Iti doresc succes!