| saradabaran a întrebat:

Am 12 ani aproape 13 Și de când a început carantina au început sa îmi apară vergeturi pe coapse, sâni, sub genunchi și pe glezna. Sunt roșii și mov și efectiv nu le suport! Nu mai pot purta pantaloni scurti asta este clar. Îmi este scârbă de cum arat. Oricum ce as putea sa fac sa nu mai fie atata de vizibile și sa nu mai apară? Folosesc ulei de cocos, dar am auzit ca untul de shea (nu stiu daca am scris bine) este bun pentru vergeturile rosii, mov, roz. Va rog ajutați-mă! Vreau sa scap de ele (de cele roșii am auzit ca poți scăpa) sau dacă nu sa le fac sa nu mai fie asa de vizibile! Va rog mult! Nu îmi plac deloc și îmi este foarte rușine sa ma mai îmbrac în costum de baie. Ce as putea face?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vergeturile sunt crapaturi ale pielii, care apar cand te ingrasi mult, intr-un timp foarte scurt.
Pentru inceput crapaturile (vergeturile) sunt rosii spre mov, dar peste ani se fac albe.
Daca vrei sa nu mai iti apara alte vergeturi, pune mana si fa sport, si evita sa mai mananci atat de mult.
Unleiul de cocos, de masline, de shea si de ce vrei tu, nu face deca sa hidrateze pielea si atat, fiindca vergeturile ale nu dispar decat cu operatiile cu laser.
Deci, de scapat de ele nu mai poti scapa, niciodata, dar daca te apuci de sport serios si mananci cu masura, nu mai apar altele.

| anamaria82726 a răspuns:

Un procent foarte mare de fete fac vergeturi in perioada adolescentei. Ele pur si simplu cu timpul devin albe. Ca si cum s-ar cicatriza. Practic se fac de la,, rupturi,, ale pieleii. Si daca nu ai pielea elastica apar cam inevitabil fiindca esti in crestere. Cremele acestea pot fi utile...este in functie de fiecare persoana. Poate ajuta sa le imbunatatesti situatia. Dar pe multe dintre fete nu prea le ajuta. Inteleg ca iti este incomod sa te mai expui, dar nu are de ce sa iti fie scarba de cum arati. Cand aproape toate fetele au aceasta problema.

| Vanessa345 a răspuns:

Vergeturile nu vor dispărea niciodată. Cele roșii se albesc iar cele albe se pot diminua, dar nu dispar. Acum, mai ales pe timpul carantinei, din cauza lipsei de activitate e posibil sa fi pus brusc cateva kg in plus, si de aceea ti au aparut. Daca sunt rosii, iti zic din propria experienta ca au nevoie in jur de 1 an ca sa se albeasca. Poti incerca creme speciale antivergeturi, care se găsesc la farmacie. Sau exista un ulei cicatrizant si special pentru vergeturi BIO OIL (il gasesti in Sensiblu), este foarte foarte bun, multe persoane au avut rezultate cu el. In rest, incearca sa te hidratezi corespunzător si poate nici putin sport nu ar fi rau! Iti urez Baftă si răbdare!?

| Eliza1230 a răspuns:

Te înțeleg perfect, pentru ca am fost in aceeasi situatie. Cautam peste tot o soluție însă toată lumea spunea ca este normal si ca trebuie sa te accepți asa cum esti. În teorie sunt perfect de acord, însă în practică ajunsesem sa imi fie rusine sa ma mai îmbrac in pantaloni scurți. Nu am fost niciodată o persoană grasă ca sa zici ca am slăbit foarte mult sau ca m-am îngrășat mult, însă nu cred ca tine neaparat de cat de gras sau slab esti ci de schimbările bruste, indiferent daca e vorba doar de un kg.
După ce am trecut peste ideea că nu suport modul în care arat, am zis ca trebuie sa existe o soluție. Crimele, sa stii de la inceput ca sunt complet nefolositoare. Nu o sa găsești niciodată crema minune care sa rezolve tot. Deși diferă de la persoana, la persoana o sa iti spun ceea ce mi-a reușit mie. În prima faza am inceput din alimentație, am început să mănânc cat pot de sănătos. Mănânc mâncare normală, însă am grija sa nu fie grasă, sa nu conțină ulei pe cat se poate, legumele sa nu lipsească niciodată si nu mai mănânc deloc prăjeli, ci pun totul la cuptor. După care este extrem e important apa. Trebuie să bei minim 2 l pe zi. În prima faza o sa ti se para o prostie, dar iti spun ca functioneaza, cel puțin la mine. Odată ca ei rezolvat problema de alimentație si in special apa, adaugă un pic de sport. Nu am facut sport, însă am găsit exercitii pentru fund si picioare de la pamela, care chiar ajuta. Durează 10 minute, însă chiar se vad progrese dupa o saptamana daca te tii de ele. După care odată pe săptămână am inceput sa fac un fel de scrab din zatul de cafea, fiind cunoscut pentru efectele bune pentru celulita. După care, după fiecare baie sa ai grija sa te dai cu o crema sau ulei, unt de corp, pentru elasticitatea pielii. Vergeturile nu o sa dispară niciodată, însă nu o sa se mai vada asa rau iar celulita, daca te tii e toate astea, garantez ca o sa dispară.