| galuioanabianca a întrebat:

Heiii. Buna TPU. Am nevoie de ajutorul vostru. Cum pot împărți un pătrat in 12 parti egale prin trei linii? Mulțumesc mult! :*

2 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Ce e asa de greu? Sa spunem ca patratul respectiv are aria de 100 (deci latura de 10 cm). Faci 12 figuri geometrice egale cu lungimea de 3, 33 cm si latimea de 2, 5 cm.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Cel mai bine e sa desenezi un patrat si sa il imparti "babeste" daca nu vrei sa calculezi arii si sa faci diverse calcule (banale de altfel).