| AnnaBebitza a întrebat:

Help! am nevoie urgent de poezia lui vasile voiculesu: Trupul, cetate a timpului..nu o gasesc nicaieri pe net.nu o are nimeni... face parte din volumul de poezii Urcus...

Răspuns Câştigător
| oHarryo a răspuns:

Trupul, cetate a timpului

Cetate a timpului, nimeni nu mai iese.
Lumi adorm în tine și se scoală infame,
Soarele te cloci în furii ne-nțelese
Zidită din sete, din somn și din foame.

Demoni, prinși în zăvoarele spermii
Trântite'ntr'o noapte fără de veste,
Strigă: "dincolo aburi, dincoace viermii".
Dar sufletul sfânt desculț trece lin peste.

Merit funda happy

| AnnaBebitza explică (pentru oHarryo):

Wow...unde ai gasit o? mersi mult.pup

| oHarryo a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Cu mare placere... am volumul Urcus, chiar si sub format electronic daca doresti.

| AnnaBebitza explică (pentru oHarryo):

Nu mersi..doar de poezia asta am nevoie..ca am varianta ei in franceza...si trebuie sa fac analiza traducerii..doar ca nu aveam varianta in romana...mersi..funda :*

| AnnaBebitza explică (pentru oHarryo):

Auzi..mai verifica o data te rog daca ai pus exact punctul si toate virgulele..ca nu pot scapa nimic

9 răspunsuri:
| oHarryo a răspuns:

Da toate sunt exact ca in carte. Fiecare firgula punct si tot ce mai exista.

| AnnaBebitza explică (pentru oHarryo):

Mersi mult :*

| oHarryo a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Nu ai pentru ce. happy

| AnnaBebitza explică (pentru oHarryo):

Buna. am uitat sa ti spun atunci...zi-mi te rog datele exacte ae cartii. data, an editura...si numarul paginii.e urgent imi trebuie pana la ora 10

| oHarryo a răspuns:

Vasile Voiculescu, Urcus: poeme, Fundatia pentru Literatura si Arta "Regele Carol II", Bucuresti 1937, pag. 57.